Těžební společnost OKD zahájila další plošné testování

koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku ráno začalo další plošné testování pracovníků OKD na koronavirus. Potrvá do začátku příštího týdne, nejpozději by mělo skončit v úterý. K dnešní 07:00 bylo odebráno přes 200 vzorků, vyhodnotí se prostřednictvím laboratorního PCR testu. Testování je bez problémů, řekla ČTK mluvčí OKD Naďa Chattová. Celkem má podstoupit testy přes 3000 lidí.

„Testování probíhá od 05:45. Dneska ho provádí čtyři odběrové týmy. V současnosti je otestováno přes 200 lidí, testovat se dnes bude do 16:00. Jde to hladce, bez jakýchkoliv problémů,“ uvedla Chattová. Na testech se kromě zdravotníků bude podílet armáda.

Testování nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě. Otestováni budou pracovníci z dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih. Důvodem je nárůst počtu lidí nakažených covidem-19. Za posledních několik týdnů hygienici na těchto dolech evidují 149 nakažených.

V těžební společnosti jde už o několikáté plošné testování. Nejprve se testovalo na Dole Darkov, kde se vyskytlo ohnisko nákazy koronavirem, celkem tam onemocnělo 507 pracovníků, jejich příbuzných a kontaktů. Poté se testovalo i na dalších dolech, používaly se ale rychlotesty, které podle hygieniků zcela nevyhovovaly. Hygiena tak ve čtvrtek nařídila provedení PCR testů.

V Moravskoslezském kraji je od počátku pandemie 2122 pozitivně testovaných. Nejvíce právě na Karvinsku, kde hygienici evidují 864 nakažených.

Ohodnoťte tento článek!