Thomayerova nemocnice v Krči zakázala návštěvy na plicní klinice

Thomayerova nemocnice v Praze-Krči zakázala kvůli respiračním onemocněním do odvolání návštěvy na pneumologické klinice. Informovala o tom na facebooku. Opatření zavedly i další nemocnice, například v Jičíně nebo Třebíči. Podle hygieniků bylo Česko na konci minulého týdne ve stavu nastupující chřipkové epidemie. Ta se vyhlašuje, pokud je nemocných 1500 osob na 100.000 obyvatel. V pátek bylo hlášeno asi 1158 nemocných na 100.000.

„V souvislosti s vyšším výskytem respiračních onemocnění jsme byli dočasně nuceni návštěvy omezit,“ sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Chřipková epidemie přichází každý rok, většinou v lednu. Nemoc nejvíce ohrožuje chronicky nemocné a seniory. V loňské sezóně 2017/2018 s vážným průběhem chřipky skončilo v nemocnicích přes 660 lidí, z toho zhruba 260 v souvislosti s chřipkou zemřelo. Letos už bylo podle Státního zdravotního ústavu na jednotky intenzivní péče přijato k minulému pátku 39 osob, sedm lidí zemřelo.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, také proto většina nemocnic na plicních odděleních a léčebnách dlouhodobě nemocných v době epidemie návštěvy zakazuje.

Ohodnoťte tento článek!