Třetina center pro nedonošené děti využívá klinické psychology

Třetina center pro nedonošené děti využívá dětského klinického psychologa. Ročně se předčasně narodí kolem 9000 dětí, péči psychologa potřebují i rodiče. Na tiskové konferenci sdružení Nedoklubko to řekla dětská klinická psycholožka Hana Jahnová. Za nedonošené se považují děti do 2500 gramů, čeští lékaři ale umí zachránit i děti s pětinovou porodní váhou.

Podle Jahnové, která působí v novorozeneckém centru Fakultní nemocnice v Brně, porodnice čím dál častěji využívají v péči o nedonošené děti principů komplexní vývojové péče, díky které mohou rodiče pečovat o své nenarozené děti přímo na oddělení.

Brněnská fakultní nemocnice s ním začala v roce 2012. „Průměrná délka hospitalizace se od té doby snížila u extrémně nezralých novorozenců o 12 dnů a u velmi nezralých o dva dny,“ vysvětlila. Rodiče podle mí mohou s dítětem navazovat vztah a snižuje to psychické potíže dětí v budoucnu.

Sdružení Nedoklubko, které sdružuje rodiče nedonošených, připomíná Světový den předčasně narozených dětí a organizuje také konferenci pro sestry z novorozeneckých oddělení, která se specializují na nedonošené děti. „Uvědomujeme si, že je potřeba sestrám předat nové informace. I o tom, proč jsou z práce vyčerpané a jak udělat, aby se do práce znovu těšily,“ dodala.

V současné době se rodí nedonošených necelých osm procent novorozenců. Jejich počty rostou, v roce 2002 to bylo kolem pěti procent. Díky lepší péči a jejich soustředění v perinatologických centrech mají vyšší šanci na život bez komplikací i děti s extrémně nízkou hmotností pod 500 gramů a narozené už od 22. týdne.

Podle statistik se v roce 2015, ze kterého pocházejí poslední čísla, předčasně narodilo 8466 dětí. Podobné hodnoty byly v Česku naposledy v první polovině 80. let.

Ohodnoťte tento článek!