Turecká jména nesou známky evropských i asijských vlivů. Jaké významy ukrývají ta nejpopulárnější?

turecká jména
Turecko je zemí s bohatou historií a tradicemi, jež ovlivnil nemalý počet dalších kultur. Mezi ně patří i Evropa. Pokud tedy vyberte pro svého potomka turecké jméno, pravděpodobně bude odrážet sloučení alespoň dvou kultur. Některá turecká jména jsou ve své podstatě dokonce velmi poetická, jelikož se dotýkají emocí, jako je láska nebo krása. Zajímá vás, která patří mezi nejoblíbenější a jaké významy odkrývají?

Jakými kulturami bylo Turecko ovlivněno?

Turecko je domovem jedné z nejstarších kultur na světě s bohatou historií, tradicemi a architekturou, které hovoří samy za sebe. Shrnutí turecké kultury a tradic v jednom článku by bylo nemožné, protože rozmanitost dědictví v celé zemi se liší a jejich kultura je napříč historií bohatě protkána jinými. Mezi ně patří především kultura řecká, gruzínská, arménská a arabská.

Severovýchodní pobřeží je v podstatě kombinací turecké a gruzínské kultury a zatímco jihovýchodní břeh odráží typicky kurdskou a arabskou kulturu, západní pobřeží bylo v posledních 80 letech široce ovlivněno evropskými tradicemi. V Turecku je však poměrně dost původních zvyklostí a každý návštěvník, který zemi poprvé navštíví, je okamžitě objeví, pokud bude vědět, co hledat.

Jakou mají turecká jména tradici?

Chcete, aby jméno vašeho dítěte představovalo sloučení dvou kultur? Výběr tureckého jména může být zajímavým způsobem, jak dát svému dítěti jméno, které je neobvyklé a může být navíc spojeno s jeho dědictvím, pokud vaše kořeny sahají do tureckého národa. Mnoho z těchto jmen pochází z tureckých slov a muslimských tradic a mnohdy v sobě nesou i známky evropských či asijských vlivů. To je pravděpodobně také důvod, proč jsou některá tak líbivá.

Každé turecké dítě má jedno nebo v některých případech dvě křestní jména. Většina jmen je specifická pro každé pohlaví, ale pokud rodiče chtějí, mohou si také vybrat jméno genderově neutrální. Křestní jména jsou často odvozena z tureckých slov, která mají specifické významy. Se zavedením zákona o příjmení v roce 1934 byli všichni občané Turecka povinni přijmout také oficiální příjmení. Vdané ženy si tak dnes mohou ponechat své rodné příjmení i to nové po manželovi.

V dřívějších dobách byla většina tureckých jmen patronymická, což znamená, že dítě dostalo křestní jméno nebo příjmení po otci. Turkové používali arabská slova „bin“, což znamená „syn“ nebo „bint“, což znamená „dcera“ s danými jmény. Například, pokud by se syn jmenoval Ahmed a jeho otec se jmenoval Mohammed, byl by nazýván Ahmed bin Mohammed.

Dívčí turecká jména

Turecká dívčí jména níže uvedená zahrnují jména turecko-americká, turecko-anglická a turecko-německá, jež reprezentují tradice, zvláštní zvyky a kulturu Turecka. Ve světě se můžete setkat s nespočtem tureckých jmen, některá mohou pocházet z jiných kultur na Středním východě a jiná zas mohou být typicky turecká.

Turecká jména dívek bývají krátká, jemná, a zpravidla mají hlubší význam. Některá ženská jména mají podobný význam, ale jinak znějí. V tomto seznamu najdete populární turecká jména dívek spolu s jejich významy:

Aergul

Toto jméno znamená „puget kvetoucích růží“ a bude tedy perfektním jménem pro vaši krásnou dceru.

Ceyda

Roztomilé jméno, které znamená „krásná dáma“, bude ideální pro vaši roztomilou ratolest.

Caria

Toto turecké jméno znamená „osoba, která teče jako voda“ a může utvářet osobnost vašeho potomka.

Defne

Milé jméno, které znamená „vysoký a majestátní vavřínový strom“.

Ece

Toto jméno je v Turecku docela populární a znamená „krásná a atraktivní královna“.

Gulizar

Gulizar je jméno tureckého původu a představuje člověka s jemnými, spravedlivými a růžovými tvářemi.  Toto jméno je velmi populární a používá ho mnoho tureckých rodin.

Hande

Veselé jméno pro vaši malou princeznu. Toto jméno je vynikající pro ženu, která je vždy šťastná, protože znamená „smích“.

Harika

Unikátní turecké jméno s různými významy, znamená především „krásná“ a „zázrak“.

Jihan

Ideální jméno pro dívku, která je vaším světem. Jméno Jihan znamená „svět“ nebo „vesmír“.

Kader

Kader je řecko-turecké jméno a znamená „osud“.

Melike

Turecké jméno používané muslimskými lidmi k označení „královské manželky“. Toto jméno také znamená „ženský vládce“.

Muge

Jméno, které zachycuje nevinnost vaší dívky, je turecké jméno, které znamená „lilie z údolí“.

Roxelana

Toto je turecko-anglické jméno je celosvětově velmi populární a používané. Název znamená „ten, kdo pochází z regionu Rutheria“.

Sevinc

Toto jedinečné jméno je ideální pro dítě, které do vašeho života přinese mnoho štěstí, protože znamená „radost a potěšení“.

Turecká jména pro chlapce

Výběr vhodného jména pro chlapečka, který není tureckým princem, může být náročná práce. Níže tedy najdete seznam nejslavnějších tureckých chlapeckých jmen na světě a také se dozvíte, co znamenají. Můžete si tedy vybrat snadněji to jméno, které nejlépe odpovídá představám a o vašem potomkovi. Zde uvádíme několik tureckých jmen pro chlapce:

Aagha

Slovo Aagha znamená ten, kdo má něco pod kontrolou. Jedná se o vznešené jméno, které představuje efektivitu a pozitivní vlastnosti člověka.

Adlee

Perfektní jméno pro chlapce, pokud hledáte moderní jméno. Adlee v Bibli znamená ten, kdo je hodnocen Bohem. V turečtině znamená „spravedlivý“.

Balian

Královské jméno pro chlapce, jelikož znamená král nebo Pán. Ve 12. století toto jméno bylo dáno šlechtickému křižákovi v Jeruzalémském království.

Baris

Unikátní turecké jméno, které je dnes populární, protože představuje charakter člověka. Toto jméno znamená mírumilovný, tichý a klidný.

Cetin

Cetin je klasické turecké jméno, které představuje tvrdého a silného člověka. Jedná se o oblíbené turecké jméno, které používá většina tradičních a moderních rodin.

Dermir

Silné jméno pro silného chlapce, jež znamená, že je určeno pro toho, kdo je vyroben ze železa.

Eldar

Velmi rozšířené a populární turecké jméno pro chlapce, jež znamená, že se osoba narodila, aby bojovala s ohněm.

Kaan

Kaan je laskavé jméno, které znamená král nebo vládce. Mnoho rodičů chce právě tohle jméno pro svého syna, protože doslova znamená král všech králů.

Latafat

Latafat je turecké slovo, které znamená eleganci. To lze hláskovat různými způsoby, takže jedním z variant pravopisu je Lataphat.

Neval

Stylové jméno, které znamená originální místo nebo nové město. Bylo zjištěno, že většina muslimských rodičů používá toto jméno pro svého chlapečka.

Ozan

Slušné jméno znamenající skladatel nebo vypravěč. Ozan má ve jménu šarm a dokonce jeden slavný básník byl pojmenován stejně.

Rifaat

Jemné a jednoduché chlapecké jméno. Rifaat představuje osobu s vysokým statusem nebo hodnotné postavení.

Suleyman

Suleyman znamená mír. Sulayman je turecká forma řeckého a latinského jména Solomon, variace hebrejského jména Šelomoh, pocházející z hebrejského slova shalom, jež znamená „mír“.

Tabeeb

Autentické jméno, které znamená lékař nebo fyzik. Může to být perfektní jméno pro dítě, které se vydá cestou stejné profese, když vyroste.

Zdroje: turkeyhomes.com, parenting.firstcry.com

Ohodnoťte tento článek!