Uganda se obává šíření eboly kvůli uprchlíkům z Konga

V Ugandě hrozí rozšíření nákazy ebolou. Uprchlíci ze sousedního Konga, kde epidemie propukla, přecházejí kvůli ozbrojencům ilegálně hranice, a tím zvyšují riziko nekontrolovatelného šíření nemoci. Napsala to agentura Reuters s odkazem na sdělení několika humanitárních organizací. Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě.

Ozbrojenci používají uprchlíky, kteří směřují k oficiálním hraničním přechodům, jako lidské štíty. Utečenci proto přecházejí hranice jinde, čímž se ale vyhýbají kontrole, která mimo jiné zahrnuje i vyšetření na ebolu.

Podle jednoho z ugandských ministrů jsou úřady v nejvyšší pohotovosti a průzkumné týmy prohledávají pohraničí, aby v případě výskytu nemoci rychle reagovaly.

„Uganda má stále pro uprchlíky otevřené dveře, takové jsou naše zákony,“ řekl ministr agentuře Reuters. „Povolíme těmto lidem vstup do země, ale zároveň musíme být obezřetní, abychom tím neohrozili zdraví našich občanů,“ dodal.

Oblast kolem konžského města Beni v blízkosti ugandské hranice je epicentrem nedávného propuknutí eboly. Celkem se nemocí v regionu nakazilo již téměř 1500 lidí, skoro tisíc jich zemřelo. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci je v oblasti téměř nedostupná lékařská péče.

Mezi městem Beni a ugandskou hranicí se podle humanitárních organizací nachází desetitisíce lidí na útěku, kterým ozbrojenci brání v legálním překročení hranice.

Současná epidemie v Kongu je druhou nejhorší po té z let 2013-2016, kdy v západní Africe na nemoc zemřelo přes 11.000 lidí.

Ebola je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy obětí, a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení.

Ohodnoťte tento článek!