USA se potýkají s dlouhodobým poklesem porodnosti

Spojené státy se už řadu let potýkají s poklesem porodnosti, podle statistických údajů byl v tomto ohledu rok 2018 zejména u žen mladších 30 let mimořádně znepokojivý. Uvedlo to ve výroční zprávě americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Mladým Američankám se loni narodilo nejméně dětí za posledních 32 let.

V roce 2018 se v USA těmto ženám narodilo 3,8 milionu dětí, což je nejméně od roku 1986. Počet nově narozených dětí klesá čtvrtým rokem po sobě. Nepříznivé údaje podle agentury AP americké odborníky překvapily, protože ekonomika USA prochází úspěšným obdobím. Bude-li trend pokračovat, nastane pro demografů problém s nedostatkem pracovních sil a zvýšenými výdaji na zdravotní péči o seniory.

Kdyby porodnost v posledních deseti letech neklesala, byl by počet obyvatel Spojených států vyšší o 5,7 milionu, uvedlo CDC. Někteří odborníci ale považují znepokojení demografů za přehnané, protože v řad případů jde o důsledek odloženého mateřství. Počet dětí narozených starším třicátnicím a čtyřicátnicím se totiž naopak zvyšuje.

Na tisíc žen ve věku 15 až 44 let se loni v USA narodilo 59 dětí, což je nejnižší ukazatel v dějinách USA. Počet porodů byl loni o dvě procenta nižší než v roce předchozím, vyplynulo z údajů CDC.

Ohodnoťte tento článek!