USA trestají sankcemi vedení kubánských zdravotnických misí

Americká vláda uvalila sankce na blíže neupřesněný počet kubánských představitelů, kteří řídí zahraniční kubánské zdravotnické mise. Lékaři jsou při nich prý vykořisťováni. Washington rovněž dnes zařadil na sankční seznam čtyři firmy, které vlastní kubánská armáda. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží těmito opatřeními omezit financování komunistického režimu na Kubě.

Kubánský režim vysílá lékaře do zahraničí od roku 1973. V minulosti se tak snažil zejména podpořit ideologicky spřízněné vlády, například v Etiopii, Angole a Nikaragui. Dnes je pro Kubu program především zdrojem tvrdé měny. Mnoho Kubánců si ale stěžuje, že zahraniční zdravotnické mise zhoršují kvalitu zdravotní péče na ostrově.

Podle amerického ministerstva zahraničí kubánské zdravotnické mise zahrnují vykořisťování a nucenou práci. Jejich účastníci jsou podle americké diplomacie nuceni k dlouhé pracovní době, jsou ubytováváni v nebezpečných oblastech a musejí propagovat politiku kubánské komunistické vlády.

Spojené státy uplatňují od 60. let vůči Kubě obchodní embargo. Ke zrušení embarga opakovaně vyzývá Valné shromáždění OSN, protože podle většiny zemí jen zhoršuje ekonomickou situaci Kubánců. Svůj hlavní cíl, pád komunistické vlády na Kubě, toto opatření zatím nesplnilo.

Bývalý americký prezident Barack Obama v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou. Po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu se ale vztahy obou zemí opět zhoršily.

Ohodnoťte tento článek!