Ústav duševního zdraví výroky týkající se Babišova syna prověří

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) prověří informace, podle kterých manžel lékařky pracující na malý úvazek v NUDZ odvezl na poloostrov Krym syna premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to dnes sdělil mluvčí ústavu Jan Červenka. Andrej Babiš mladší v reportáži serveru SeznamZprávy mluví o tom, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapího hnízda zmizel z Česka. V ústavu byl jako pacient. Premiér dnes uvedl, že jeho syn odjel dobrovolně.

„Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Babišův syn serveru ve Švýcarsku řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. V ústavu byl jako pacient a nyní bere léky. Lékařka letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO, jehož je Babiš starší předsedou. Její posudek měl podle médií pomoct Andreji Babišovi mladšímu, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Manželé Protopopovi se serveru odmítli vyjádřit.

Babišův syn řekl, že k farmě Čapí hnízdo, kvůli níž premiér čelí obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty. Dodal, že nevěděl, co podepisuje.

Po vypuknutí kauzy manžel Protopopové Petr odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym, který anektovalo Rusko. Protopopova se Babiš mladší, jak řekl, bál. Proto oznámil české policii, že byl unesen. Policie se podle předchozích zpráv serverů Neovlivní.cz a iROZHLAS.cz oznámením zabývala, ale neodhalila žádné protiprávní jednání. Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku a má i jeho občanství.

Premiér Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala dotaci, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Ohodnoťte tento článek!