ÚZIS: Stav epidemie v ČR v mezinárodním srovnání je unikátní

Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška unikátní. Situaci je potřeba využít a epidemii dál řídit, řekl na tiskové konferenci. Úmrtnost v ČR činí 0,73 na 100.000 obyvatel, roste méně než ve většině zemí navzdory tomu, že podíl zachycených případů je na úrovni Polska či Kanady, proti Rakousku je poloviční. Rakousko udělalo dosud 120.000 testů, ČR zhruba 99.000.

„Je potřeba využít té úžasné situace, ve které jsme, která je mezinárodně i v Evropě dost unikátní, a řídit další vývoj tak, aby nám to někde neujelo. Chránit zranitelné a tak dále,“ řekl Dušek. Běžná populace si podle něj musí vytvořit imunitu, protože virus tu dál bude, což je podle něj nevyhnutelný přírodní jev.

Česká republika si stojí dobře v mezinárodním srovnání i podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Podíl pozitivních záchytů z celkového počtu provedených testů nás řadí velmi daleko za země, jako je Velká Británie či USA. Obdobný scénář jako v těchto zemích u nás podle posledních dat nehrozí. Ale pouze za podmínky, že budeme dále poctivě dodržovat stanovená opatření. Právě díky tomu je u nás trend vývoje pandemie výrazně pozitivnější,“ uvedl Vojtěch na twitteru.

Na úrovni Německa je Česko podle Duška například v podílu seniorů mezi nakaženými. ČR má 24 procent nakažených nad 65 let, Německo o tři procenta víc. V Itálii je lidí nad 70 let mezi nakaženými 36 procent a ve Španělsku třetina.

Zpomaluje se také nárůst počtu nových případů, i když přibývá testů. Ve srovnání pozitivních záchytů v testovaných vzorcích je ČR s 5,3 procenta před dvěma dny zhruba na úrovni Polska (4,8 procenta) nebo Kanady (4,6 procenta). Podle Duška navíc číslo klesá, před týdnem bylo 6,1 procenta a včera to bylo 5,1 procenta z téměř 99.000 vzorků. Méně nakažených na počet testovaných má Tchaj-wan a Jižní Korea, které se dávají za vzor zvládnutí epidemie, ale také Maďarsko nebo Slovinsko. Naopak Velká Británie má téměř 23 procent a Itálie a USA téměř 18 procent.

Z hlediska úmrtnosti na nový typ koronaviru, která se pohybuje na úrovni 0,73 nakaženého na 100.000 obyvatel, je Česko na úrovni Kanady. Například Německo má dvojnásobnou, Velká Británie zhruba desetinásobnou a Španělsko a Itálie téměř pětatřicetinásobnou.

Podle odborníků a politiků jsou dobré výsledky v mezinárodním srovnání výsledkem včasného přijetí přísných opatření a jejich důsledného dodržování v populaci.

ÚZIS: Stav epidemie v ČR v mezinárodním srovnání je unikátní
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů