V Česku přibývá každý rok 700 pacientů s roztroušenou sklerózou

Roztroušenou sklerózu, tedy chronické zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy, má v Česku podle odhadů přibližně 22.000 lidí. Počet nemocných pozvolna stoupá, každý rok přibližně o 700 nových případů. U příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy, který připadá na 30. května, to v tiskové zprávě uvedl Nadační fond Impuls. Na celém světě podle něj trpí roztroušenou sklerózou 2,5 milionu lidí.

V českém Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) je v současnosti přes 16.000 pacientů. Výrazně převažují ženy, kterých je 71,5 procenta. Méně než 18 let je 37 lidem v registru, deseti z nich je dokonce méně než 15 let. Nejvíce pacientů je ve věku mezi 40 až 50 lety.

Příčina nemoci je vědcům stále neznámá. Typické pro ni je střídání záchvatů a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.

V posledních letech ale výrazně stoupl počet léků, kterými lze pacienty v Česku léčit. Zatímco v roce 2013 měli neurologové k dispozici devět léků, loni už mohli při léčbě volit ze 17 preparátů. V různých pokročilejších fázích vývoje je 27 nových nadějných látek.

Přes 60 procent pacientů do 65 let léčených biologickou léčbou pracuje na plný úvazek. Dalších skoro 17 procent pracuje na úvazek částečný. Díky tomu nepobírá žádné sociální dávky 57,3 procenta pacientů s roztroušenou sklerózou.

Lékaři loni zaznamenali 18 podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek v souvislosti s léčbou roztroušené sklerózy. „Bezpečnost léčby je pro nás nyní největší téma. Vzhledem k tomu, že nemoc propuká v poměrně mladém věku, užívají pacienti léky celá desetiletí. Léky jim bezesporu pomáhají, ale mohou mít pozdější nežádoucí účinky. Proto budeme sledovat u všech lidí v registru například výskyt závažnějších infekcí, jiných autoimunitních onemocnění, onkologické nemoci a tak podobně,“ uvedla neuroložka Dana Horáková, která je odborným garantem Registru pacientů s roztroušenou sklerózou.

Nákaza novým koronavirem podle údajů z registru postihla v Česku pouze 12 pacientů s roztroušenou sklerózou. Nemoc covid-19 u nich měla mírný průběh. Podle lékařů mají pacienti s roztroušenou sklerózou v boji s koronavirem náskok. Kvůli užívání léků ovlivňujících imunitu jsou zvyklí chovat se zodpovědně, odpočívat a vyhýbat se místům, kde hrozí riziko infekce. Kromě toho pravidelně užívají vitamin D, který pomáhá nejen v boji s jejich nemocí, ale zlepšuje i funkce imunitního systému pro boj s virovými onemocněními.

V Česku přibývá každý rok 700 pacientů s roztroušenou sklerózou
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů