V kauze obchodníků s léky NS dvě dovolání odmítl, jednomu vyhověl

Nejvyšší soud potvrdil nepodmíněné tresty dvěma lidem, kteří se podíleli na nelegálním obchodu s léky. Erika Rendeková a Jiří Majer si odpykají devět let. Nejvyšší soud zároveň částečně zrušil verdikt nad další obžalovanou Vendulou Schuhovou, která si původně vyslechla šestiletý trest. Znovu o ní rozhodne odvolací Vrchní soud v Olomouci.

Plné odůvodnění ještě není dostupné. Informaci o částečném zásahu Nejvyššího soudu potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy, která ale zveřejnila jen iniciály aktérů případu. Právě krajský soud řešil kauzu jako první instance a uložil šesti lidem tresty od šesti do deseti let. Ne všichni ale podali dovolání.

Skupina léky podle verdiktu prodávala asi čtyři roky od roku 2012. Na falešné recepty její členové v lékárně vyzvedávali léky, které prostřednictvím internetu následně nabízeli k prodeji zhruba za trojnásobnou cenu.

Šlo o léky, které obsahují návykové látky a nesmějí být prodávány bez receptu – Hypnogen, Diazepam, Neurol či Lexaurin. Prodejem si podle obžaloby přišli asi na 3,5 milionu korun, soud ale částku snížil o náklady a neuskutečněné obchody. Léky prodávali desítkám lidí po celé České republice, někteří z klientů je pak prodávali dál.

Desetiletý trest uložil krajský soud Pavolu Mackovi, devítiletý trest dostal Majer, který je vystudovaný lékárník a skupině dodal odbornost.

S trestem 8,5 roku odešel Milan Odehnal, který působil především v roli řidiče. Ke trojici se později přidaly Iveta Krchová a Rendeková, které pomáhaly s obstaráváním léků a jejich prodejem, přičemž některé z léků prodávaly na vlastní pěst. Obě u soudu dostaly devítiletý trest.

Na šest let měla jít do vězení Schuhová, která se starala o zadávání inzerátů s nabídkou léků na internetu, odměnou jí podle obžaloby byly léky, na kterých byla závislá. Vrchní soud její odvolání znovu projedná 20. března.

V kauze obchodníků s léky NS dvě dovolání odmítl, jednomu vyhověl
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlas/ů