V Lužické nemocnici začne audit, objednala ho Krajská zdravotní

Audit, jenž by měl určit, jaký rozsah zdravotní péče by mohla Krajská zdravotní poskytovat ve ztrátové Lužické nemocnici na Děčínsku, začne nejspíš v nejbližších dnech. Koncem tohoto týdne končí lhůta pro odvolání neúspěšných uchazečů, kteří o audit projevili zájem. Potvrdil to ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Petr Dubravec.

Audit si objednala Krajská zdravotní, kterou stoprocentně vlastní Ústecký kraj a která o nemocnici projevila zájem. Podle mluvčí kraje Magdalény Fraňkové bylo ve výběrovém řízení na audit osloveno pět firem a čtyři podaly nabídku. „Vítězem soutěže se stala akciová společnost AGIS daně a účetnictví s nejnižší nabídkou,“ upřesnila mluvčí kraje. Cena za audit je 1,2 milionu korun.

Krajská zdravotní, pod níž spadá pět velkých nemocnic, se na základě výsledků auditu rozhodne, jaký další postup zvolí. „Audit by měl určit, jakou část nemocnice a jakým způsobem by Krajská zdravotní převzala,“ uvedl starosta Rumburku Lumír Kus (ANO). Výsledky auditu budou známy na konci dubna. „Krajská zdravotní se pak rozhodne a závěry předá svému akcionáři,“ dodal Kus. Předpokladá se ale, že by od září mohla nemocnici provozovat Krajská zdravotní.

Partnera pro Lužickou nemocnici hledá Rumburk dlouho. Zájem má nyní jen Krajská zdravotní. Soukromé subjekty, které se v minulosti o provozování nemocnice ucházely, nepředložily takové nabídky, aby je město mohlo akceptovat. Zdravotnické zařízení pro spádovou oblast 55.000 obyvatel je dlouhodobě ve ztrátě a potýká se s nedostatkem kvalifikovaných lékařů i dalšího zdravotnického personálu. Situaci v minulosti vedení nemocnice řešilo restrukturalizací oddělení. Přesto je hospodaření v červených číslech. „Ztráta nemocnice se bude za loňský rok blížit k 53 milionům korun,“ potvrdil starosta Kus. Tyto peníze musí město najít ve svém rozpočtu, a nezbývají mu proto prostředky na další investice, dodal.

Ohodnoťte tento článek!