V USA počet nakažených koronavirem překročil milion

Ve Spojených státech koronavirus infikoval přes milion lidí. Ve svých statistikách to uvádí agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Na komplikace související s nemocí covid-19, kterou koronavir způsobuje, v USA zemřelo podle JHU přes 57.000 lidí. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které spadá pod ministerstvo zdravotnictví a které přehledy aktualizuje pomaleji, eviduje ve 330milionových USA 981.000 nakažených, z nichž 55.000 zemřelo.

Za posledních 18 dnů se podle Reuters počet nakažených v USA zdvojnásobil a tvoří dnes třetinu všech infikovaných ve světě. Americký prezident Donald Trump k rekordnímu milionu nakažených prohlásil, že USA evidují nejvíce infikovaných, protože také dělají nejvíce testů na světě.

„Je třeba mít na paměti, že pokud jde o případy, tak děláme více testů než kdokoli jiný,“ řekl Trump. „Děláme více testů než jakákoli jiná země na světě. Takže budeme vykazovat více případů, protože děláme mnohem, mnohem více testů, dvakrát více než jiní,“ uvedl. Prezident dodal, že počet případů nakonec v USA klesne na nulu. Portál BBC poznamenal, že ještě v únoru, kdy bylo v USA potvrzeno 15 případů, Trump tvrdil, že brzy se bilance sníží k nule.

V tomto měsíci se ale počet potvrzených nákaz rychle zvýšil. V dubnu se každý den ve Spojených státech v průměru nakazily 2000 lidí. Vzhledem k omezeným testovacím kapacitám považují zdravotníci za jisté, že skutečný počet nakažených je ještě vyšší. Podle JHU dosud USA provedly přes 5,6 milionu testů.

Kolem 30 procent nemocných v USA je ve státě New York, který je od počátku hlavním epicentrem nákazy. Za ním následují státy New Jersey, Massachusetts, Kalifornie a Pensylvánie.

Ve státě New York, kde žije 19 milionů lidí, za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 podle guvernéra Andrewa Cuoma 335 osob, což je nejméně od konce března. V tomto státě denní bilance mrtvých nadále klesá, v pondělí Cuomo ohlásil 337 a v neděli 367 obětí. Klesá rovněž denní bilance hospitalizovaných, nemocnice nyní přijímají méně než tisícovku nemocných denně. Cuomo s ohledem na příznivý vývoj řekl, že část nyní uzavřených obchodů by se mohla otevřít 15. května.

Ve zhruba devítimilionovém státě New Jersey, který patří k dalším významným vnitroamerickým ohniskům nákazy, je evidováno necelých 114.000 nakažených, z nichž 6442 zemřelo. Místní guvernér Phil Murphy řekl, že za posledních 24 hodin přibylo 2887 infikovaných a 402 mrtvých.

Trump oznámil, že vláda připravuje program testů pro cestující v letecké dopravě. Koronavirová pandemie americké letecké společnosti mimořádně tvrdě zasáhla, poptávka klesla o 95 procent. Letecké společnosti a letiště v USA se snaží drasticky minimalizovat náklady, aby neskončily v insolvenci.

Ohodnoťte tento článek!