Vajdák chce u svaté Anny stabilizovat ekonomiku i renovovat areál

Nový ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák, který se funkce ujme od 1. srpna, chce stabilizovat ekonomickou situaci zařízení, renovovat areál a uplatňovat moderní metody léčby. Za výzvu považuje i personální situaci, protože se podle něj celé zdravotnictví potýká s nedostatkem personálu.

Vajdák vyhrál druhé výběrové řízení na ředitele poté, co se z vlastní vůle rozhodl vrátit na místo lékaře dosavadní ředitel Martin Pavlík. První výběrové řízení zrušil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který nesouhlasil s kandidátem doporučeným komisí. Vajdák dříve působil ve vedení Uherskohradišťské nemocnice a dosud byl členem představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Za hlavní prioritu Vajdák považuje vyřešení a stabilizování ekonomické situace. Nemocnice totiž patří k nejzadluženějším v zemi. Celkové závazky má kolem dvou miliard, zhruba půlka je po splatnosti. „Způsobů, jak zlepšit hospodaření, je mnoho. Prvořadým úkolem je vyřešení závazků po splatnosti s důrazem na optimální nastavení cen od dodavatelů. Důležité je také zaměřit se na výnosy od zdravotních pojišťoven i mimo ně. A určitě mě budou zajímat náklady a jejich řízení,“ řekl Vajdák. Podle něj je také nutné dojednat s pojišťovnami solidní podmínky.

Vajdák chce pokračovat v rozvoji medicíny a uplatňovat moderní metody léčby. Za důležitou považuje i dostavbu a renovaci areálu. „Velkou výzvou je personální situace. Celý sektor se potýká s nedostatkem hlavně středního zdravotního personálu. Věřím, že když je v nemocnici dobře nastavený adaptační proces, kariérní rozvoj, motivace a benefity, udrží to nejen stávající zaměstnance, ale naláká i nové,“ uvedl Vajdák. Zaměří se i na spolupráci s lékařskou fakultou a studenty na praxi. „Je důležité jim vytvořit a nabídnout takové podmínky, aby zůstali v nemocnici i po ukončení studia,“ dodal Vajdák.

Zaměstnanci podle něj nemusejí mít strach z velkých změn nebo redukce úvazků. „Pokud jsou zaměstnanci pracovití a jejich pracovní úvazky opodstatněné a potřebné, nemají se čeho bát. Věřím, že nám půjde o společnou věc, aby nemocnice byla výborným zařízením pro zaměstnance i pacienty a byla v kladných číslech,“ řekl Vajdák. Počítá s tím, že významnou součástí nemocnice je a stále bude Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). S jeho fungováním se ale musí ještě seznámit.

Nemocnice má kolem 3000 zaměstnanců. Loni provedla přes 1,2 milionu vyšetření a hospitalizovala skoro 27.000 lidí.

Ohodnoťte tento článek!