Veterinární a farmaceutická univerzita oslaví 100 let výuky

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno si různými akcemi připomene nejen 30 let od pádu komunismu, ale také 100. výročí zahájení tamní výuky veterinárního lékařství. Obě události se udály 17. listopadu, výuka začala v roce 1919, uvedl dnes na tiskové konferenci rektor univerzity Alois Nečas. Akce k jubileu se konají průběžně od 1. do 29. listopadu

Další událostí, kterou si chce univerzita připomenout a která je spjatá s datem 17. listopadu, je uzavření vysokých škol v roce 1939. „Na Kaunicových kolejích se bude 12. listopadu konat pietní akt, jelikož na těchto kolejích bylo za války gestapo,“ řekl Nečas.

Na stejný den připravuje vedení univerzity pro studenty setkání s aktéry brněnského disentu a listopadových událostí roku 1989 v Brně. Zazní například osobní zážitky a zkušenosti literáta Milana Uhdeho a předsedy ODS Petra Fialy, který se v 80. letech účastnil bytových seminářů takzvané podzemní univerzity.

Další akcí k výročí zahájení výuky na Veterinární a farmaceutické univerzitě je den otevřených na klinice chorob koní. Lidé nahlédnou do prostorů kliniky, podívají se, jak se vyšetřují a operují koně nebo co nabízí ošetřovatelé za služby.

„Je to cíleno především na chovatele, jelikož dnes si čím dál více lidí pořizuje koně, a pokud mají pak zvíře nemocné, neví většinou, kam mají přijet nebo kde je pohotovost. Chceme tedy, aby si všechno prohlédli. Budou se konat také ukázky ve stájích, kde budou k dispozici naši zaměstnanci a vysvětlí, jak to u nás chodí,“ řekla mluvčí Veterinární a farmaceutické univerzity Soňa Šmahelová.

K oslavám je připravený také koncert skupiny Lake Malawi, týden sportu pro studenty nebo výstava Život na univerzitě, která srovná mimo jiné i to, jak se vyučovalo před 30 lety a nyní. Listopadové oslavy zakončí slavnostní koncert Viva „Lalala“ Republika v Městském divadle Brno.

Ohodnoťte tento článek!