Vinohradská nemocnice rozšíří služby svojí pohotovosti

Zdroj: Kacir, Wikipedie

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) od Nového roku otevře dětskou lékařskou pohotovostní službu a rozšíří o jednu ordinaci pohotovost pro dospělé. Vedení nemocnice služby rozšíří na základě domluvy s magistrátem a Prahou 10, která od příštího roku uzavře pohotovost v malešické poliklinice. Hlavní město dosud na pohotovostní služby ve FNKV dávalo přes dva miliony korun, po rozšíření by se částka měla zvýšit o tři miliony. Novinářům to řekli zástupci nemocnice, města a městské části.

Podle ředitele nemocnice Petra Arenbergera by měly rozšířené služby plně nahradit pohotovost v Malešicích, která k 31. prosinci skončí. „V zásadě by se z mého pohledu nemělo nic měnit, naopak doplňková vyšetření jsou tady v areálu mnohem blíže,“ uvedl. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) k tomu doplnila, že asi polovina lidí, kteří se nechali ošetřit v Malešicích, stejně musela jet na další vyšetření do FNKV.

Posílení pohotovosti pro dospělé bude spočívat v přidání jedné ordinace, která se zaměří na lehčí případy. Ohledně dětské pohotovosti nyní podle Arenbergera nemocnice dojednává úhrady s pojišťovnami, což by mělo být hotovo v nejbližších týdnech. „Personálně to z větší části zajistíme s lékaři, kteří dosud byli na poliklinice v Malešicích,“ dodal ředitel.

Náklady na rozšířené služby nemocnice odhaduje na osm až deset milionů korun ročně. „Pokud bude o pohotovost zájem, tak se částka částečně dorovná úhradami z pojišťoven,“ řekl Arenberger. Proto chce nemocnice po třech měsících provoz ekonomicky vyhodnotit a rozhodnout o tom, jak dále pokračovat.

Magistrát by podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) měl zvýšit příspěvek na provoz pohotovosti, který je nyní něco přes dva miliony korun, o další tři miliony. O tom musí ještě rozhodnout orgány města. Vedení Prahy 10 chce nemocnici poskytnout dar 300.000 korun, rozhodovat o tom bude zastupitelstvo městské části v pondělí.

Radní Johnová uvedla, že magistrátní politikou je již dlouhou dobu soustředit pohotovosti do nemocnic, kde lze pacienty rovnou odeslat na další vyšetření přímo v areálu. Výjimkou je zatím pohotovost v městské poliklinice, která by se ale měla v blízké budoucnosti přesunout do Nemocnice Na Františku. Radní dodala, že v příštím roce chce vedení magistrátu vytvořit aplikaci, jejímž prostřednictvím lidé zjistí aktuální čekací doby na pohotovostech.

Dosud Praha podle Johnové na fungování pohotovostí ročně dávala přes dvacet milionů korun. Na příští rok radní do rozpočtu navrhuje zvýšení na 35 milionů. O rozpočtu by mělo hlasovat prosincové zastupitelstvo.

K uzavření pohotovosti v Malešicích a také dětské zubní pohotovosti v ulici Nad Olšinami vedení Prahy 10 přistoupilo z finančních důvodů. Ušetřených 12,5 milionu ročně plánuje dát na zajištění sociálních služeb, které jsou podle Chmelové výrazně podfinancované. Vedení radnice čelí kvůli plánovanému kroku kritice ze strany opozice.

FNKV je jednou z deseti českých fakultních nemocnic, v Praze kromě ní sídlí Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Motol. Podle Arenbergera má v současnosti přes 3000 zaměstnanců a obrat více než pět miliard korun ročně.

Ohodnoťte tento článek!