Vir má 1115 obětí, nových případů přes nedostatek roušek ubylo

Čína

Čína na svém území v úterý zaznamenala nejméně nových případů nákazy koronavirem Covid-19 od konce ledna, k obezřetnosti přesto vyzval šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vir si vyžádal životy už více než 1100 lidí, kromě jedné oběti na Filipínách byla všechna zbývající úmrtí zaznamenána v Číně. Země se potýká s nedostatkem ochranných roušek a obleků i lůžek; prezident Si Ťin-pching slíbil snížení daní firmám z odvětví, jež byla epidemií nejvíce zasažena. Nákaza se mezitím potvrdila u dalších 40 lidí na výletní lodi Diamond Princess v japonské Jokohamě a další případ ohlásila i Británie.

Čína oznámila, že v úterý zaznamenala 2015 nových případů, což je podle agentury Reuters nejméně za jeden den od 30. ledna. Celkem se v Číně dosud novým koronavirem nakazilo 44.653 lidí a bilance obětí stoupla v úterý o 97 na 1114, z toho je 1068 v centrální provincii Chu-pej, kde v úterý zemřelo 94 infikovaných.

Vládní poradce pro zdravotnictví Čung Nan-šan prohlásil, že počty nových nákaz v některých čínských provinciích klesají, a předpověděl, že epidemie koronaviru do dubna skončí. Světová zdravotnická organizace přitom v úterý varovala, že epidemie představuje globální hrozbu, která může mít horší dopady než terorismus.

I přes ustálený počet nových nakažených v boji s virem stále není vyhráno, řekl generální ředitel WHO Ghebreyesus. K optimistické bilanci se podle něj musí přistupovat s „nejvyšší opatrností“, situace se stále může vyvinout jakkoliv. Šéf organizace rovněž varoval před stigmatizací jednotlivců i celých národů, která „přináší více škody než užitku“.

Čínské úřady začaly v oblastech postižených epidemií zabírat soukromé nemocnice, hotely a byty, aby získaly místa pro nakažené. Úředníci zabavují i auta, a dokonce i ochranné roušky, napsal list Financial Times.

Jedním z dalších opatření proti šíření epidemie je i zrušení Velké ceny Číny formule 1 v Šanghaji, plánované původně na 19. dubna. Automobilová federace FIA ji odložila na neurčito. Také organizátoři veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress v Barceloně se rozhodli akci kvůli koronaviru zrušit, řada firem jim totiž odřekla účast.

Kritický nedostatek ochranných roušek a obleků komplikuje práci zdravotnického personálu zejména v nemocnicích v hlavním městě provincie Chu-pej Wu-chanu, odkud se od konce loňského roku nákaza šíří.

Aby použili ochranných kombinéz co nejméně, tráví v nich lékaři nepřetržitě třeba i osm hodin. „Po tuto dobu nemohou kolegové jíst, pít nebo si dojít na záchod,“ vylíčila jedna z lékařek podle agentury AFP. Někteří lékaři během dlouhých služeb nosí pleny pro dospělé.

Číně se snaží pomoci i české subjekty. V humanitární sbírce pro město I-čchang z provincie Chu-pej se díky Třebíči, Kraji Vysočina a dalším dárcům sešlo takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. Do Číny by měl materiál přepravit vládní speciál.

Lékárny zaznamenaly extrémní poptávku po rouškách i v Česku. Vyprodány jsou na mnoha místech také respirátory proti virům. Přerovská firma Ardon Safety, která ochranné pomůcky dováží právě z Číny, nyní domlouvá nové dodavatele ústenek a respirátorů s nanovlákny v Indii.

Infekce se dál šíří i mimo Čínu; již devátý případ ohlásila Británie. V londýnské nemocnici se léčí žena, jež před několika dny přiletěla z Číny. Nákaza se potvrdila i u dalších 40 lidí na výletní lodi Diamond Princess kotvící v Jokohamě, uvedl japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató. Dohromady se tak nákaza objevila u 175 lidí na výletní lodi.

Další výletní loď Westerdam, která vyplula 1. února z Hongkongu, smí zakotvit v Kambodži a vylodit své cestující. Pro 802 členů posádky a 1455 cestujících na palubě tím končí nejistota a bloudění mezi přístavy, které je odmítaly přijmout, přestože na palubě není žádný potvrzený případ nákazy novým koronavirem. Kambodžským představitelům za přijetí lodi poděkoval šéf WHO Ghebreyesus.

Ohodnoťte tento článek!