Virus eboly se v Kongu rozšířil do třetí provincie

V konžské provincii Jižní Kivu se objevily první dva případy eboly, jeden z pacientů už nemoci podlehl, uvedla dnes místní správa. Jde o třetí provincii, kam se virus během rok trvající epidemie v Kongu rozšířil, upozornila agentura AFP.

Ebole podlehla šestadvacetiletá žena, zdravotníci virus zjistili také u jednoho z jejích dětí, které zůstává v lékařské péči. Nakažení pochází z okolí města Mwenga, které leží více než 200 kilometrů jihozápadně od dvoumilionového města Goma, kde se koncem července vyskytlo několik případů.

Nákaza se v Kongu dosud objevila jen v provinciích Severní Kivu a Ituri na severovýchodě země, kde se ji zdravotníkům a úřadům podařilo až na několik výjimek udržet. Ebola se ve dvou případech prokázala v sousední Ugandě, virus se tam ale nerozšířil.

Podle konžského epidemiologa se s přenosem do Jižního Kivu zvyšuje pravděpodobnost, že se choroba rozšíří do provincie Tanganyika a sousedních států Tanzanie a Burundi.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Během současné epidemie, která propukla loni v létě, zemřelo přes 1700 lidí. Úřady tento týden oznámily, že proti nemoci úspěšně použily dva zatím nelicencované léky, díky kterým mají lidé při včasné léčbě devadesátiprocentní naději na přežití.

Ohodnoťte tento článek!