Vláda má dnes v plánu jednání ke koronaviru odložené ze středy

Vláda ANO a ČSSD dnes prostřednictvím videokonference absolvuje další mimořádné jednání kvůli epidemii nového typu koronaviru. Zasedání bylo na dnešní poledne přesunuto ze středy, pravděpodobně především kvůli pokračující schůzi Sněmovny. Ministři by mohli prodloužit nouzový stav, který platí v ČR od 12. března. Zabývat by se mohli i návrhem ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby stát zmírnil dopady koronavirové krize na kulturu částkou 1,16 miliardy korun.

Kabinet může podle zákona o bezpečnosti ČR vyhlásit nouzový stav nejdéle na 30 dnů, poté ho smí prodloužit po předchozím souhlasu Sněmovny. Poslanci dostali od vlády návrh, aby umožnili prodloužení o dalších 30 dní do 11. května, komora ale zatím v úterý povolila jen prodloužení do konce dubna.

Zaorálek chce pro nezávislé kulturní subjekty bez vlastního zřizovatele pomoc ve výši 440 milionů korun, které se přidají do grantového řízení. Navrhuje také zřídit program na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií s 30 miliony korun. Regionální kultuře chce poslat 390 milionů a pro resortní příspěvkové organizace letošní příspěvek navýšit o 300 milionů.

Kabinet se na odložené středeční schůzi podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) měl také zabývat obnovením Národní ekonomické rady vlády (NERV). Hlavním úkolem rady složené ze zástupců ekonomů i velkých firem má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit opatření přijatá kvůli koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

Ohodnoťte tento článek!