Vláda prodlouží stav nouze, projedná další opatření ke koronaviru

Vláda na dnešním zasedání po souhlasu Sněmovny prodlouží stav nouze, který by jinak skončil se začátkem května. Na programu má kabinet ANO a ČSSD i další opatření k epidemii nového typu koronaviru, zabývat by se měl například jednorázovým příspěvkem 500 korun denně i pro malé firmy s ručením omezeným či mimořádnými dotacemi pro poskytovatele sociálních služeb.

Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru by měla nově trvat do neděle 17. května. Kabinet stav nouze vyhlásil 12. března a po Sněmovně žádal jeho prodloužení do 25. května, poslanci však vyhověli jen kratšímu trvání. Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která má umožnit zachovat vládní plán rozvolňování opatření až do 25. května, chce kabinet projednat v pondělí.

Projednávání návrhu na jednorázový příspěvek pro malé firmy s ručením omezeným postižené šířením koronaviru kabinet v pondělí přerušil. Podle ministrů to bylo kvůli doplnění technických záležitostí, aby se podpora nemohla kombinovat s vyplácením jednorázového příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) nebo v rámci programu Antivirus.

Z mimořádných dotací, které by měly směřovat poskytovatelům sociálních služeb, by se měly zaplatit i odměny pro pracovníky. Podle návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by zaměstnanci v sociálních službách podle druhu práce a rizika nákazy měli dostat příplatek od 15.000 do 45.000 korun hrubého za měsíc. Celkové dotace by činily do konce dubna nejvýš 9,37 miliardy korun, spočítal resort práce.

Ohodnoťte tento článek!