Vláda rozhodne o svém postoji ke stížnosti na úhradovou vyhlášku

Vláda na svém pondělním zasedání rozhodne, zda se připojí k řízení o ústavní stížnosti 51 senátorů na vyhlášku o úhradách zdravotní péče. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek po konzultaci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (oba za ANO) navrhuje, aby vláda jakožto vedlejší účastník řízení prosazovala u Ústavního soudu částečné zamítnutí a částečné odmítnutí stížnosti. 

Stížnost, kterou předložil Ivo Valenta (za Soukromníky), podepsalo 51 senátorů. Domnívají se, že vyhláška ministerstva zdravotnictví je nespravedlivá pro nemocnice, zejména v některých regionech. Podle nich nefunguje ve prospěch pacientů, kteří napříč ČR nemají stejný přístup ke zdravotní péči. Ministerstvo to odmítá, podle něj stěžovatelé opomíjejí různou náročnost péče ve specializovaných nemocnicích ve velkých městech a v menších okresních nemocnicích.

Autoři stížnosti chtějí poukázat na to, že úhrady za výkony se napříč regiony liší až několikanásobně. Podle Valenty dostávají nemocnice v Praze v přepočtu na počet obyvatel 3,5krát více než nemocnice ve Zlínském kraji, z nějž senátor pochází. Narovnání plateb by podle něj regionu přineslo 1,2 miliardy korun navíc.

Ústavní soud se úhradami zdravotní péče zabýval opakovaně, poprvé už v roce 1996. Obdobné výhrady jako nyní měli senátoři už v roce 2015. Poukazovali na porušení práva podnikat, práva na spravedlivou odměnu za práci a bezplatnou zdravotní péči. Podle soudu ale vyhláška žádným základním právům neodporovala, navazovala na starší předpisy a pravidla byla předvídatelná a plošná, byť v důsledku mohla vyvolávat některé rozdíly a nerovnosti.

Ohodnoťte tento článek!