Vniknutí demonstrantů do pařížské nemocnice zahalují nejasnosti

Pobouřené reakce členů vlády, ale i řadu otázek vyvolává ve Francii incident z prvomájové demonstrace v Paříži, při němž demonstranti na chvíli vnikli do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Ministr vnitra Christophe Castaner odsoudil údajný útok, někteří zaměstnanci nemocnice ale situaci popisují méně dramaticky. Média zmiňují i možnost, že protestující utíkali před zásahem policie. Prokuratura dnes zahájila vyšetřování a policie v této souvislosti zadržela několik desítek lidí.

Podle agentury AFP desítky demonstrantů pronikly do nemocnice pozdě odpoledne poté, co mezi nimi a přítomnými členy bezpečnostních složek vzrostlo napětí. Ohlášený prvomájový pochod odborářů poblíž zdravotnického zařízení končil v „oblaku slzného plynu“.

Některá svědectví ve francouzských médiích ukazují na to, že příčinou incidentu mohl být útěk před policejním zásahem, a nikoli záměr demonstrantů, jak naznačoval ministr Castaner. Deník The Guardian napsal, že incidentu předcházelo přijetí jednoho z policejních těžkooděnců, který byl zasažen do hlavy dlažební kostkou. Šéf správy pařížských nemocnic Martin Hirsch ale spojitost s hospitalizací policisty zpochybnil.

Ředitelka univerzitní nemocnice Marie-Anne Ruderová uvedla, že informace o vniknutí do areálu se k ní dostala krátce po 16:00. „Okamžitě jsem se na místo vydala a když jsem přišla, brána byla prolomena… a desítky lidí vstupovaly do areálu nemocnice,“ řekla rozhlasové stanici France Inter. Někteří z demonstrantů prý měli žluté vesty nebo i zakryté obličeje a činili „násilná a výhrůžná gesta“, než je policie vyhnala zpět na ulici. Událost podle Ruderové zanechala pracovníky v hlubokém šoku.

Hirsch odsoudil údajné ohrožení zdraví pacientů a řekl, že „byla jen tak tak odvrácena pohroma“. Podobné byly reakce vlády. Francouzský premiér Édouard Philippe hovořil o nezodpovědném a skandálním činu, ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová považuje záležitost za „nepopsatelnou“.

Ačkoli někteří zaměstnanci nemocnice podle The Guardian uvedli, že demonstranti ničili vybavení, jiní události líčí o méně dramaticky. „Proběhlo to v klidu, nedošlo k žádným bezuzdnostem,“ řekl televizi BFM TV nejmenovaný zdravotník. Incident podle něj trval asi tři minuty. „Bylo to velice krátké, ale také velice překvapivé,“ uvedl.

„Chtěli nás napadnout? Chtěli jenom před něčím uniknout? Neměli jsme tušení,“ řekl stejné stanici jeho kolega Mickaël. I on uvedl, že incident byl velmi krátký a „nenásilný“. Nikdo z narušitelů podle něj neměl zakrytý obličej. Jedna z pracovnic nemocnice uvedla, že ačkoli ji událost překvapila, necítila se v ohrožení. „(Bylo to) velmi rychlé… byli tam i lidé, kteří se snažili situaci uklidnit a říkali: ‚je to nemocnice, zklidněte se‘,“ řekla ošetřovatelka před kamerami.

Podle ministryně zdravotnictví Buzynové to bylo poprvé, co ve francouzské nemocnici došlo k „násilnostem“. Deník Le Monde ale připomíná incident z června 2016, kdy po pochodu proti novému pracovnímu zákonu zůstala rozbitá okna na dětské nemocnici v pařížské čtvrti Necker. Úřady tehdy škody připisovaly „hordě“ výtržníků, videa a výpovědi svědků ale ukázaly, že šlo o dílo jediného maskovaného demonstranta.

Ohodnoťte tento článek!