Vojtěch žádá obnovu jednání o převzetí nemocnice v Rumburku

O okamžitou obnovu jednání o možném převzetí Lužické nemocnice v Rumburku na Děčínsku požádal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dopisem Ústecký kraj. Nemocnice je od loňského srpna v insolvenci. Náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM) v reakci uvedl, že kraj řešení nabízel opakovaně, ale město Rumburk ho podle něj nepřijalo. Starosta Rumburku Lumír Kus (ANO) řekl, že město nemohlo přijmout smlouvu o převzetí nemocnice krajem, protože by se zastupitelé vystavili trestnímu stíhání.

„Jak jsem se již opakovaně vyjádřil, považuji jednoznačně za žádoucí, aby byl provoz Lužické nemocnice zachován alespoň v základních oborech zdravotní péče, tedy aby nedocházelo k dalšímu omezování,“ napsal Vojtěch v dopise adresovaném hejtmanovi. Reagoval tím na pozastavení provozu interního a chirurgické lůžkového oddělení a chirurgické ambulance z důvodu nedostatku personálu.

Ministr zmínil, že si váží částečné personální pomoci ze strany společnosti Krajská zdravotní, podle něj to však již nestačí. „Důsledkem je propad produkce, a tím i zálohových plateb od zdravotních pojišťoven,“ doplnil. Napsal také, že očekává od Krajské zdravotní (KZ) větší personální pomoc.

Rybák v písemné odpovědi ministrovi sdělil, že kraj nabízel řešení mnohokrát. „Nebyla nikdy akceptována především městem Rumburk,“ napsal. Náměstek hejtmana se také ohradil vůči tvrzení Vojtěcha o nedostatečné personální pomoci ze strany krajské firmy. „KZ nemůže ochromit chod svých fungujících nemocnic,“ uvedl. Stát má podle něj ve svých zdravotnických zařízeních víc personálu, a mohl by tak sám Lužickou nemocnici převzít. Na závěr svého dopisu vyzval Rybák ministra k osobnímu setkání.

Starosta Rumburku ve svém vyjádření na stránkách města kritizoval smlouvu připravenou právníky KZ. Vystavovala podle něj vedení města možnému trestnímu stíhání v souvislosti s porušením povinností při správě cizího majetku. Podle starosty Kuse se všichni shodují, že je kraj tím správným subjektem, který by mohl pomoci. „Bohužel, Ústecký kraj je ten jediný, který si to nemyslí,“ doplnil.

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud loni v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se nepodařilo pro nemocnici najít strategického partnera. Dosavadní jednání s Krajskou zdravotní nevedla k dohodě.

Vojtěch žádá obnovu jednání o převzetí nemocnice v Rumburku
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 2 hlas/ů