Výpočet plodných dnů: víte, kdy máte nejvyšší šanci počít dítě?

výpočet plodných dnů
Zdroj: Shutterstock.com

Rádi byste s partnerem začali plánovat miminko a zajímalo by vás, v jakém období máte nejvyšší šance otěhotnět? Přestože spermie může dozrálé vajíčko oplodnit pouze jeden den v měsíci, příležitostí k početí máte více, jelikož plodných dní v měsíci bývá až 5. K vypočítání ovulace a plodných dnů je potřeba znát délku svého menstruačního cyklu. Víte, jak na výpočet plodných dnů?

Výpočet plodných dnů

Plodné dny jsou obdobím menstruačního cyklu, během kterého žena může otěhotnět. Plodných dnů je v jednom měsíci obvykle 5, přičemž začínají zhruba 3 dny před ovulací a končí den po ovulaci.

Proč zrovna těchto 5 dní? Přestože samotná ovulace trvá pouze 24 hodin, spermie mají schopnost přežít v ženském prostředí až po dobu 5 dní. Ovulace přichází obvykle 14. den menstruačního cyklu, ale není to u všech žen stejné, zejména pokud cyklus není pravidelný nebo trvá déle či méně než 28 dní.

Plodné dny – výpočet podle příznaků

Pokud již používáte menstruační kalendář pro výpočet vaší menstruace, můžete podobným způsobem zaznamenávat příznaky, které jsou typické pro plodné dny. Jedním z tělesných příznaků je měření a pozorování bazální teploty (ústní či poševní), která ihned po ovulaci stoupá až o 0,5 stupně Celsia, což znamená, že poslední den snížené teploty je dnem vaší ovulace. Teplotu je nutné měřit ihned ráno po probuzení ideálně po dobu 3 měsíců.

Mezi další tělesné projevy plodných dnů patří pocit vlhka způsobený výtokem a změna děložního čípku, který je v tomto období měkčí a kratší. V době plodných dní mohou mít ženy navíc citlivější čich a tělo (zejména prsa), někdy mohou pociťovat zvýšenou sexuální touhu a připadat si atraktivnější než obvykle.

Výpočet ovulace

Nejvyšší šance na otěhotnění máte samozřejmě ve chvíli, kdy se vám podaří vychytat ovulaci samotnou. Jak toho dosáhnout? Aby bylo možné provést výpočet ovulace, je potřeba znát délku svého menstruačního cyklu, k čemuž vám může pomoci právě zmíněný menstruační kalendář. U nepravidelné menstruace vám ovulační kalkulačka bohužel příliš nepomůže.

Máte už sbalenou tašku do porodnice?

Ovulační kalkulačka podle menstruačního cyklu

Menstruační cyklus se počítá od prvního dne menstruačního krvácení (špinění se nepočítá) a konec tedy poslední den před následující menstruací. Ovulaci následně vypočítáte odečtením 14 dní od délky vašeho cyklu. Pokud váš cyklus trvá 28 dní, ovulace by měla přijít 14. den, pokud cyklus trvá například 32 dní, ovulace by měla nastat 18. den vašeho cyklu (32 – 14 = 18). Zda v daný den opravdu dochází k ovulaci, si můžete ověřit pomocí ovulačního testu z ranní moči, který je běžně k dostání v lékárnách nebo drogeriích.

Jak vypočítat plodné dny a ovulaci?

  • Pravidelným měřením bazální teploty
  • Zjištěním délky menstruačního cyklu pomocí menstruačního kalendáře
  • Odečtením 14 dní od délky menstruačního cyklu
  • Nahmatáním měkčího a kratšího děložního čípku
  • Pozorováním zvýšeného pocitu vlhkosti
  • Pozorováním zvýšené citlivosti čichu a těla
  • Ovulačním testem z ranní moči

Výpočet plodných dnů podle Jonáše

Možná jste se už setkali s tzv. Jonášovou metodou pro výpočet ovulace a plodných dnů. Zakladatelem metody je slovenský doktor Eugen Jonáš, který se zajímal o astrologii a tuto metodu založil jako reakci na uzákonění potratů v Maďarsku, jelikož jeho cílem bylo zamezit nechtěným těhotenstvím. Tato metoda se opírá o jeho astrologické poznatky a je při ní potřeba znát údaje jako datum, čas a místo narození ženy. Služba, která metodu ženám poskytuje, je však placená, jelikož ji zprostředkovávají astrologové, kteří se metodou zabývají.

Zdroj: naseporodnice.cz

Ohodnoťte tento článek!