VZP: Centrové léky stály letos už 7,5 miliardy korun, víc než loni

Léky předepisované specializovanými centry pro léčbu závažných nemocí stály Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) letos do konce září 7,5 miliardy korun. Loni to bylo ve stejném období o půl miliardy méně, řekl dnes novinářům místopředseda správní rady pojišťovny Bohuslav Svoboda (ODS). Zdravotní pojišťovny ale s meziročním nárůstem počítají, vyčlenily ve zdravotně pojistných plánech více peněz. VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, má asi 5,9 milionu klientů. Celkově na začátku roku pojišťovny plánovaly za centrová léčiva vydat 16,5 miliardy korun.

VZP má smlouvy o centrové péči s 21 ambulantními a 44 lůžkovými zařízeními. Podle Svobody rostou náklady především u pacientů s roztroušenou sklerózou, pacientek s nádory prsu nebo v oblasti hematoonkologie, kde jsou tyto léky používané nejvíc. „Vyšším tempem než náklady roste počet pacientů. Umožňuje léčit více pacientů za stejnou cenu,“ vysvětlil Svoboda. Léčba jednoho stojí až miliony korun ročně.

Už v říjnu Ladislav Friedrich, předseda Svazu zdravotních pojišťoven, který zastřešuje šest menších pojišťoven, uvedl, že náklady na centrové léky svazové pojišťovny plánují asi o desetinu vyšší než letos.

Tyto moderní léky působí na molekuly a na pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a ve zdravých buňkách se buď nevyskytují, nebo jen v malé míře. Léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. Používají se například pro léčbu autoimunitních chorob, jako jsou lupénka, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza, nebo rakoviny.

Ohodnoťte tento článek!