WHO oznámila vymýcení třetího typu viru dětské obrny

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že díky globální očkovací kampani byl vymýcen další typ nebezpečného viru přenosné dětské obrny. Podle ní jde o „milník pro lidstvo“, protože nebezpečí nákazy jediným zbývajícím typem polioviru už hrozí jen v několika asijských zemích. Počet případů dětské obrny, která zasahuje nervovou soustavu a často zanechává trvalé následky v podobě paralýzy, se od roku 1988 celkově snížil o 99 procent.

„Vymýcení polioviru třetího typu je obrovským mezníkem na cestě ke světu bez obrny, nesmíme teď ale polevit,“ uvedla Matshidiso Moetiová, která v rámci WHO zodpovídá za oblast Afriky.

Dětská obrna je virové infekční onemocnění, které bylo díky očkování v západním světě vymýceno už před půlstoletím. V zemích třetího světa ale kvůli nákaze každoročně umíraly nebo zůstávaly ochrnuty desetitisíce dětí. Virus obrny se dělí na tři typy, z nichž ten druhého typu byl vymýcen už v roce 2015. Komise WHO nyní oznámila vymýcení třetího typu obrny.

Nákaza prvním typem viru se nyní omezuje zejména na Afghánistán a Pákistán, kde letos zaznamenali 88 nových případů. Minulý měsíc ovšem první dva nové případy dětské obrny po 20 letech nahlásily i Filipíny, kde nyní úřady plánují celostátní očkovací kampaň.

V někdejším Československu byla obrna vymýcena už v roce 1960, děti jsou nyní proti ní povinně očkovány v rámci takzvané hexavakcíny.

Ohodnoťte tento článek!