WHO: Počet případů malárie se loni ustálil, dříve však klesal

Zatímco v předešlých letech počet případů malárie celosvětově plynule klesal, loni se jejich počet ustálil. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o stavu malárie ve světě. Zdravotníci by se podle ní měli zaměřit na znepokojující ústup v boji proti tomuto infekčnímu onemocnění, které přenášejí samičky komára rodu Anopheles.

Podle zprávy WHO se v loňském roce celosvětově objevilo 219 milionů případů malárie, což je asi o dva miliony více než v roce předešlém. Onemocnění loni podlehlo 435.000 lidí. Naproti tomu v letech 2010 až 2015 se počet případů malárie plynule snižoval; z 239 milionů případů v roce 2010 na 214 milionů v roce 2015. V roce 2010 onemocnění podlehlo zhruba 607.000 lidí, v roce 2013 se jejich počet snížil na 500.000.

„Problémem je, že jsme zastavili pokrok,“ řekl agentuře Reuters ředitel programu boje s malárii při WHO Pedro Alonso. Podle něj je potřeba vylepšit stávající přístup k boji proti onemocnění.

WHO se tak nyní soustředí především na oblasti, kde si nemoc vyžádá největší počet obětí. Ze zprávy vyplývá, že 70 procent případů malárie i úmrtí na její následky se objevilo v deseti afrických zemích, mezi nimi například v Kamerunu, Nigérii nebo v Kongu, a pak také v Indii.

K příznakům malárie patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. Onemocnění nemusí být smrtelné, pokud se včas léčí.

Ohodnoťte tento článek!