WHO prodloužila stav globální nouze vyhlášený kvůli ebole v Kongu

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) o tři měsíce prodloužila globální stav nouze, který kvůli šíření viru ebola na východě Konga vyhlásila loni v červenci. Učinila tak i přesto, že zemi se daří s virem bojovat, informovala agentura AFP.

Epidemie ve středoafrické zemi zuří od srpna 2018, od té doby se ebolou nakazilo přes 3400 lidí a více než 2200 jich zemřelo.

„Dokud se v tak nebezpečné a nestabilní oblasti, jako je východ Konga, nachází alespoň jeden případ eboly, stále zde existuje nebezpečí velké epidemie,“ odůvodnil rozhodnutí odborné komise šéf WHO Tedros Adhanom Gebreyesus. Riziko šíření nákazy je však nejvyšší národně a regionálně, globálně je nízké, upozorňuje organizace.

Počet nových případů v zemi v několika měsících prudce poklesl, WHO nicméně zůstává opatrná. „Dokud nebudeme bez (nového) případu alespoň 42 dní, není to u konce,“ uvedl Gebreyesus s odkazem na dvojnásobek inkubační doby viru. Klesající počet nových případů je podle něj nicméně „povzbudivý“.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které napadají zdravotníky i civilní obyvatelstvo. Od února roku 2018 bylo kvůli násilí přes půl milionu lidí donuceno opustit domovy, což úřadům ztěžuje kontrolu šíření vysoce nakažlivé eboly.

Úloha mezinárodního společenství podle WHO tkví hlavně v pomoci s posílením zdravotnického systému v Kongu, které momentálně čelí také epidemii spalniček. Ta si za loňský rok vyžádala přes 6000 životů, tedy téměř třikrát více než ebola.

Ohodnoťte tento článek!