WHO vyšle do Etiopie 1,45 mln. dávek vakcíny proti žluté zimnici

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšle do Etiopie 1,45 milionu dávek vakcíny proti žluté zimnici. Reaguje tak nejnovější nákazu, která propukla na jihozápadě země a která si vyžádala deset mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters.

Žlutá zimnice je virové horečnaté onemocnění, které způsobuje epidemie a četná úmrtí zejména v Africe či v Jižní Americe. Na nemoc neexistuje lék a podlehne jí zhruba pětina nakažených.

Prvotními příznaky žluté zimnice, které se objeví po třech až šesti dnech, jsou vysoká horečka, zimnice, únava, bolesti hlavy a zad, nechutenství a zvracení. Pacient má zarudlé spojivky a kůži. Ve druhém období horečka klesne a část postižených se uzdraví. Asi pětina nemocných se ale dostane do dalšího stadia, kdy se příznaky vrátí a přidá se k nim žloutenka a krvácení, následně selhávají orgány.

V polovině října se na jihozápadě Etiopie konala očkovací kampaň, v níž vakcinaci podstoupilo zhruba 31.000 lidí. WHO nyní přesto vyjádřila obavy, že se nákaza bude dále šířit, částečně i kvůli konfliktu v regionu. Další očkovací kampaň je podle zdravotníků nutná a nesnese odklad.

Epidemie žluté zimnice jsou v Etiopii pravidelné od 60. let. Země plánuje od roku 2020 zavést očkování proti onemocnění jako běžnou praxi.

Ohodnoťte tento článek!