WP: Trump prý nevěděl, že se na chřipku umírá. Zabila mu dědečka

Americký prezident Donald Trump v pátek v Atlantě přirovnal nemoc COVID-19 způsobenou novým koronavirem k chřipce a poznamenal, že doposud nevěděl, že se na chřipku umírá. Informoval o tom americký list The Washington Post (WP), podle něhož španělské chřipce v roce 1918 podlehl Trumpův dědeček z otcovy strany Friedrich Trump.

„Za dlouhé období v průměru zemře (na chřipku) 36.000 lidí,“ řekl Trump a podíval se na šéfa amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthonyho Fauciho, který souhlasně pokýval hlavou. „Nikdy jsem o těchto číslech neslyšel. Byl bych v šoku. Zeptal bych se:‘Umírá vůbec někdo na chřipku? Nevěděl jsem, že lidé na chřipku umírají‘ (….) a taky bylo pár let, kdy na chřipku zemřelo přes 100.000 lidí,“ doplnil šéf Bílého domu.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sezónní chřipce každoročně od roku 2010 v USA podlehlo v průměru 12.000 až 61.000 lidí. Zároveň bylo v některých letech zaznamenáno více než 100.000 úmrtí v důsledku velmi agresivních forem chřipky. Jednou z nich byla pandemie, který si v roce 1958 v USA vyžádala 116.000 obětí. Další se odehrála v roce 1918, kdy španělské chřipce podlehl i Trumpův dědeček.

Gwenda Blairová v knize z roku 2001 o rodině Trumpů a jejich podnikání napsala, že Friedrich Trump, který do USA připlul v 16 letech z Německa, byl úspěšný 49letý podnikatel a otec tří dětí žijící v Queensu, když v květnu přišel domů z procházky, udělalo se mu nevolno a krátce nato zemřel. Podle Blairové podlehl první vlně španělské chřipky, ta druhá, smrtelnější, přišla na podzim. Pandemie si tehdy podle CDC celosvětově vyžádala nejméně 50 milionů obětí, z toho 675.000 ve Spojených státech.

Friedrichův nejstarší syn Frederick přišel o otce ve věku 12 let. Spolu s matkou ale v rodinném podnikání pokračoval. O 28 let později se mu s manželkou narodilo čtvrté dítě, budoucí prezident USA, Donald.

Friedrich Trump v mládí v době vrcholící zlaté horečky odcestoval na západ USA a otevíral hospody, restaurace a hotely. Když mu bylo kolem 30 let, pokusil se vrátit do Německa, ale byl deportován, jelikož se jako náctiletý vyhnul odvodu na vojnu.

Prezident Trump o svém dědovi veřejně hovořil v únoru 2019. „Můj dědeček byl dlouho nahoře na Aljašce. Hledal zlato, Pátral po zlatu. Nenašel ho, ale začal otevírat hotely pro ty, kteří hledali zlato, a vyšlo to, “ řekl v projevu Trump.

V pátek Trump na tiskové konferenci také prohlásil, že měl „supergeniálního strýce“, po kterém zřejmě zdědil schopnost chápat šíření koronaviru. „Lidé jsou hrozně překvapení, že těmto věcem rozumím,“ řekl prezident. „Všichni doktoři se ptali: ‘ Jakto, že o tom tolik víte?’ Možná mám přirozené vlohy,“ doplnil prezident.

Ohodnoťte tento článek!