Záchranka staví v Brně výukové centrum za 119 milionů

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje staví v Brně výcvikové a výukové centrum za 119 milionů korun. Ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák novinářům řekl, že by budova mohla být hotova už na konci příštího roku. Záchranářům, ale i policistům nebo hasičům bude sloužit ke školení a praktickému nácviku pomocí různých simulačních modelů a trenažerů.

Záchrannou službu zřizuje Jihomoravský kraj. Klusák s krajským radním pro zdravotnictví Milanem Vojtou (ANO) a dalšími účastníky poklepali základní stavební kámen v areálu v Bohunicích, kde záchranáři sídlí. „Máme dobrý vzdělávací systém, ale praktický nácvik provádíme ve sklepních prostorách, které byly původně prádelnou,“ zdůvodnil Klusák stavbu nového výcvikového centra.

Podle ředitele vznikne v Brně výcvikové středisko, které čeští záchranáři znají jen ze zahraničí. Dvoupodlažní simulační hala bude mít učebny pro teoretickou výuku, simulační místnosti pro nácvik mimořádných událostí a také učebnu s pokročilými trenažéry. Podle Klusáka tam budou moct cvičit například i letečtí záchranáři nebo lezci, kteří zasahují v nepřístupných terénech. Záchranáři občas například ve spolupráci s hasiči zachraňují turisty v lese nebo horolezce spadlé ze skály. V objektu nebudou chybět šatny nebo sklady.

Náklady na stavbu a vybavení ve výši 119 milionů pokryje z většiny dotace. Přes 81 milionů bude z Evropské unie, stát dá pět milionů korun a zbytek pokryje záchranka.

Jihomoravská záchranná služba má přes 20 výjezdových stanovišť. Pracuje v ní kolem 600 zaměstnanců.

Ohodnoťte tento článek!