Záchranná služba řešila loni 128 238 případů, méně než předloni

Pražská záchranná služba řešila loni 128.238 případů, což je o 759 případů méně než předloni. Zhruba polovinu pacientů tvořili senioři nad 60 let, dětí ošetřili záchranáři přibližně 10 000 a k necelým deseti procentům případů museli vyjet rovněž lékaři. Sdělila to mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Záchrannou službu zřizuje hlavní město.

„Nejčastější příčinou výjezdů záchranné služby jsou dlouhodobě dýchací potíže. Nejinak tomu bylo loni, kdy jsme ošetřili pacienty s těmito komplikacemi ve 12.000 případech,“ uvedla Poštová. Bolesti na prsou řešili záchranáři u více než 5000 případů a také 4800 kolapsů.

Sanitky vezly 500 pacientů s akutním infarktem myokardu a téměř 1500 pacientů s mrtvicí. „V 682 případech museli záchranáři zahájit resuscitaci u pacientů ve stavu klinické smrti. U zhruba poloviny z nich se jim podařilo obnovit srdeční činnost a předat je do některé z pražských nemocnic,“ uvedla Poštová. Záchranáři rovněž přivedli na svět v terénu šest desítek dětí.

Nejčastějšími úrazy byly pády, a to v 13.700 případech. Záchranáři vyjížděli také k úrazům z potyček a úrazům způsobeným dopravními nehodami. Přes 3000 výjezdů měly na svědomí otravy různými látkami. Sanitní vozy jely také k hromadným nehodám, například v prosinci k nehodě autobusů na Chodově, kde ošetřili 19 lidí.

Na jednotky intenzivní péče transportovaly posádky téměř 6000 pacientů, dalších 1100 jich v kritickém stavu zemřelo na místě nebo při převozu. „Ve více než 2300 případech zajistila záchranná služba ohledání při ohlášeném úmrtí prostřednictvím služby svých koronerů,“ uvedla mluvčí.

Dispečeři záchranné služby přijali loni 209.000 volání na tísňové linky. Zhruba dvě třetiny volání byly přes den. Nejvytíženější denní směny jsou v pondělí a nejnáročnější noční směny jsou z pátku na sobotu. Nejvíc případů měli záchranáři v lednu a prosinci.

Ohodnoťte tento článek!