Zastupitelé schválili vypracování posudku na zlínskou nemocnici

Nemocnice T. Bati

Zastupitelé Zlínského kraje schválili vypracování studie na modernizaci a dostavbu areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Schválení studie navrhl hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO), podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) je zbytečná a hlasoval proti ní. Pro studii bylo 24 zastupitelů, proti 15, zdrželo se jich šest.

Koalice lidovců, ANO, STAN a ODS zůstává v názoru na nemocnici rozdělená. Hejtman prosazuje stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, oprava a dostavba stávajícího areálu by podle něj byla dražší a delší. Hnutí ANO však bylo na posledním zastupitelstvu na konci června proti výstavbě, stejně tak zastupitel za ODS Stanislav Devátý a opozice. Investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice za osm miliard korun proto schválen nebyl. Pro stavbu nemocnice hlasovali lidovci, STAN, radní Jan Pijáček (ODS) a dva zastupitelé opoziční SPD. Čunek tehdy postup koaličních partnerů označil za podraz.

Opozice a ANO však podotýkají, že zatímco varianta nové nemocnice byla podrobně zpracována, rekonstrukcí KNTB se nikdo pořádně nezabýval, jen se upravila cena podle původního generelu, který je podle Čunka zastaralý.

„Chceme mít srovnatelné varianty, nějaká nezávislá autorita to posoudí a my se pak můžeme rozhodnout,“ řekl novinářům Sukop. Po posledním zastupitelstvu se podle něj nic nedělo. „Bylo bezvětří, skutečně se nic nedělo a mám pocit, že někteří koaliční partneři si už vsadili na to, že se to stane předvolebním tématem. Není to zapotřebí, pokud bychom tohle udělali rychle a vyloučili variantu stavby v původním areálu, pak není důvod neodhlasovat novou (nemocnici),“ uvedl Sukop.

Podle Čunka je nová studie zbytečná, zastupitelé podle něj mají dostatek informací, jen se bojí učinit rozhodnutí. „Jsem přesvědčen, že je to zbytečná práce a vyhozené peníze. Pravdou ale je, že koaliční partner to chtěl,“ uvedl hejtman, podle kterého jde jen o odklad a zastupitelé nakonec stavbu nové nemocnice schválí. „Výsledky nemohou být jiné než je známe teď, výhodnost nové nemocnice je jednoznačná,“ uvedl Čunek. Podle hejtmana by stavba nové nemocnice trvala šest let a stála osm miliard korun. Rekonstrukce a dostavba by trvala 12 let a asi deset miliard korun, hejtman uvedl, že by to mohlo být o miliardu méně.

Výběrové řízení na zhotovitele studie na rekonstrukci stávající nemocnice by podle hejtmana mělo trvat několik měsíců. Stát by měla maximálně sedm milionů korun, Sukop z návrhu vyjmul požadavek na hodnocení statiky objektů v areálu, studie by podle něj měla stát do tří milionů korun. Studie by měla obsahovat popis stavebních prací i jejich rozdělení do etap, zajištění medicínského modelu, majetkoprávní řešení či stanovení nákladů na modernizaci.

Ohodnoťte tento článek!