Zdravotníci v nemocnici v Orlové vyhlásili stávkovou pohotovost

Zdravotníci nemocnice v Orlové na Karvinsku vyhlásili stávkovou pohotovost. Dlouhodobě bojují proti plánům kraje na optimalizaci zdravotní péče v regionu, která například zahrnuje přesuny některých oborů. Orlovští tvrdí, že by se změny výrazně dotkly právě tohoto zdravotnického zařízení. O vyhlášení stávkové pohotovosti informovalo prostřednictvím svých webových stránek město, které zdravotníky v jejich snaze podporuje.

„Občany upozorňujeme na to, že tato stávková pohotovost nijak neovlivní zdravotní péči, kterou jim v naší nemocnici poskytujeme. Touto stávkovou pohotovostí hodláme upozornit na nesmyslnost a absurditu případné optimalizace zdravotní péče, jak byla v loňském roce připravena náměstkem (Martinem) Gebauerem (ANO) a jeho týmem,“ uvedl zdravotníci. Krajští zastupitelé by se problematikou měli znovu zabývat na svém jednání v příští týdnu. „Věříme, že na jednání krajského zastupitelstva zvítězí zdravý rozum a chod orlovské nemocnice nebude likvidován,“ uvedli zdravotníci. Domnívají se, že jim ani občanům vedení kraje dostatečně nenaslouchá. Stávková pohotovost bude trvat do rozhodnutí zastupitelů.

„Pokud zdravý rozum ponechají krajští zastupitelé za dveřmi jednacího sálu a rozhodnou o likvidaci naší nemocnice, učiníme další kroky, které v současné době projednáváme se zaměstnanci nemocnic a s odborníky v této oblasti,“ varují zdravotníci.

Vedení Moravskoslezského kraje se loni rozhodlo, že chce přesunout z Orlové do Karviné internu, ortopedii a chirurgii. V nemocnici by měly zůstat ambulance či rehabilitační péče. Zvýšit by se naopak měl počet lůžek pro dlouhodobě nemocné pacienty. Kraj chystané změny opakovaně obhajuje ekonomickou ztrátou či nedostatkem personálu, který je v nemocnicích přetěžován. Loni v prosinci se po diskusi krajští zastupitelé nakonec dohodli, že ředitel nemocnice Jiří Matěj předloží vlastní ucelený návrh, jak by se situace mohla řešit. Konečné rozhodnutí pak bude v kompetenci krajských zastupitelů, kteří se sejdou 13. března.

Ohodnoťte tento článek!