Zjednodušení podmínek odběru orgánů cizinců vláda podpořila

Poslanecký návrh na zjednodušení podmínek odběru orgánů cizinců, kteří zemřou v Česku a nemají dárcovskou kartu, vláda na dnešním jednání podpořila. Po zasedání kabinetu to uvedl vicepremiér Richard Brabec (ANO). Podle novely transplantačního zákona by k odběru orgánů v těchto případech stačil souhlas blízké osoby. V současnosti musejí české úřady žádat cizí stát o informaci, zda jeho občan vyjádřil souhlas s posmrtným odběrem orgánů, nebo ne.

Údaje podle předkladatelů není možné v mnoha případech například kvůli ochraně osobních údajů získat, ačkoli osoba blízká s odběrem orgánů zemřelého cizince souhlasí a ví, že by s jejich darováním souhlasil. „V zásadě přicházíme o možnost odběru orgánů od zhruba 15 cizinců zemřelých na našem území ročně, což může představovat až 100 orgánů vhodných k transplantaci,“ napsali autoři z řad ANO, ČSSD, ODS, Pirátů, SPD, KSČM a TOP 09 v důvodové zprávě.

Novela dává přednost kontaktování osoby blízké. Zdravotnickému zařízení by měla podle novely sdělit, zda zemřelý cizinec s posmrtným odběrem orgánů souhlasil, nebo ne, případně by postačil i její souhlas. Kontaktování cizího státu, případně diplomatické mise nebo konzulárního úřadu by předloha postavila až na druhé místo. Kabinet podle předběžného stanoviska pro poslance a senátory měl upozornit na to, že diplomatické misi nebo konzulátu by bez příslušné mezinárodní smlouvy bránily v předání kontaktu na blízkou osobu zemřelého cizince předpisy o ochraně osobních údajů.

O předloze nyní rozhodnou zákonodárci. Předkladatelé navrhují, aby ji Sněmovna schválila vzhledem k nedostatku orgánů vhodných k transplantaci zrychleně už v prvním čtení.

Ohodnoťte tento článek!