Zlínští krajští zastupitelé schválili nákup pozemků pro nemocnici

Zastupitelé Zlínského kraje dnes schválili nákup pozemků ve Zlíně-Malenovicích pro stavbu nové zlínské krajské nemocnice. Pro výkup pozemků hlasovalo 31 z 42 přítomných zastupitelů. O dvou variantách, zda má kraj postavit nemocnici v Malenovicích, nebo postupně zrekonstruovat současný areál Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně na opačném konci krajského města, zastupitelé diskutovali několik hodin.

Za 180.000 metrů čtverečních pozemků v Malenovicích by měl kraj dát asi 300 milionů korun, za metr čtvereční 1650 korun. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) je již domluvena koupě pozemků s většinou majitelů. Pozemky by podle něj měly být vykoupeny do poloviny prosince.

„Oslovíme znovu všechny vlastníky pozemků, předložíme jim kupní smlouvy, ty budou pro všechny stejné,“ řekl novinářům Čunek. Opoziční zastupitelka Milena Kovaříková (ČSSD) na dnešním jednání uvedla, že ne všichni majitelé chtějí pozemky prodat. „Je možné, že někdo nechce prodat. O jednom člověku vím, ale my jeho pozemek třeba vůbec nepotřebujeme,“ řekl hejtman. Projekty potřebné k realizaci projektu si vyžádají asi 200 milionů korun, podle hejtmana je kraj vezme ze svých rezerv.

Záměr výstavby nemocnice mají zastupitelé schvalovat zřejmě příští rok v březnu. Příprava projektu by měla trvat dva roky, stavba samotná asi tři roky. Vedení kraje počítá s tím, že do doby zahájení výstavby uspoří více než miliardu korun. Počítá s pomocí státu a plánuje použít také úvěrové zdroje. Stavba nemocnice v Malenovicích by měla stát 7,3 miliardy korun, postupná rekonstrukce stávající nemocnice by stála podle odhadů 9,7 miliardy korun a trvala by až 12 let.

Podle Čunka je proto logické investovat do nové nemocnice. „Nemá žádný věcně odborný ani ekonomický základ tvrzení, že je lépe zrekonstruovat staré dráž, než stavět nové levněji,“ uvedl Čunek. Pokud však zastupitelé stavbu nemocnice odmítnou, bude se rekonstruovat a dostavovat v současném areálu, který má však podle hejtmana mnohá omezení, například dopravní, je také částečně v záplavové oblasti a není možné v něm postavit objekt odpovídající moderní medicíně. Komplikovaná by byla také zdlouhavá postupná rekonstrukce a stěhování oddělení.

Nemocnice v Malenovicích by podle kraje měla lepší dopravní dostupnost, návaznost na dálnici i možnost letecké záchranné služby. Monoblok by zřejmě tvořily tři propojené objekty, kde se nebudou potkávat akutní a objednaní pacienti. Počítá se s parkovištěm pro 1500 aut, komunikacemi, možností další výstavby, například mateřské školy či ubytování pro personál.

Novou nemocnici preferují také primáři KNTB, na zastupitelstvu to dnes řekl primář novorozeneckého oddělení a náměstek léčebné péče KNTB Jozef Macko. Pokud by se rekonstruovala nynější nemocnice, vznikla by podle něj řada monobloků spojených chodbami. „Logistické vzdálenosti by se příliš nezkrátily, jen bychom pacienty vozili vnitřkem a ne venkem. Není tam prostor na centrální srdce nemocnice, kde je intenzivní péče, operační sály, urgentní příjem, to by mělo být v patrech nad sebou, to si nedovedu nyní v nemocnici představit,“ uvedl Macko.

Podle některých opozičních zastupitelů však nebylo dostatečně vysvětleno financování stavby nemocnice a kraj nepostupuje systematicky, vedení kraje podle některých nemělo mandát od zastupitelstva o tak velkém projektu začít jednat a nepočítá s ním krajská koncepce zdravotnictví. Někteří zastupitelé se obávají oslabení pozic ostatních tří krajských nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!