Zvýšení platů zaměstnanců nemocnic přijde kraj na 190 mil. Kč

Desetiprocentní navýšení platů zaměstnancům krajských nemocnic pro rok 2019 přijde Královéhradecký kraj na 190 milionů korun. Oblastní nemocnice Náchod je první krajskou nemocnicí, ve které vedení uzavřelo s odboráři novou kolektivní smlouvu pro příští rok. Sdělil to Dan Lechmann z hradeckého hejtmanství. Do konce roku by měly mít obdobnou dohodu i ostatní krajské nemocnice. „Jen pro Náchod je to 86 milionů korun,“ řekl Lechmann. Zvýšení platů lékařského i nelékařského personálu včetně externistů by mělo platit od ledna.

„Oproti předchozím rokům je kolektivní smlouva (v Náchodě) uzavřena včas tak, aby byl zajištěn hladký chod nemocnice a našim zdravotníkům byly dány jasné mzdové podmínky pro rok 2019,“ uvedl náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). „Jsem pevně přesvědčen a věřím, že obdobné kolektivní smlouvy budou ve všech našich nemocnicích uzavřeny do konce tohoto roku,“ dodal.

V nejbližších dnech bude následovat obdobný scénář v ostatních nemocnicích Královéhradeckého kraje, které zaměstnávají celkem asi 2900 lidí. Do zdravotnictví kraj ročně posílá více jak půl miliardy korun. Zástupci kraje údaje o průměrných platech lékařů a zdravotníků v krajských nemocnicích neuvedli.

Královéhradecký kraj se potýká s nedostatkem zdravotnického i lékařského personálu. V regionu například aktuálně chybí minimálně sto zdravotních sester. Kraj proto vyhradil letos na stipendia pro budoucí nelékařský personál ve svých nemocnicích téměř sedm milionů korun. Finanční podporu v této výši by měli ve školním roce 2018/2019 dostat studenti škol v oborech všeobecná sestra, dětská sestra za příslib, že po ukončení studia nastoupí do příslušné oblastní nemocnice.

Průměrný výdělek zdravotníka zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu. Průměrný hrubý plat sester v ČR byl loni podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 Kč. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30.866 korun, v nestátní 25.434 Kč. Platy sester rostly podle ministerstva za poslední čtyři roky téměř o třetinu. Další příspěvek 5000 korun za práci na směny dostanou od příštího roku.

Královéhradecký kraj má čtyři nemocnice, v Náchodě, Trutnově, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem, jejichž akcie vlastní holding.

Ohodnoťte tento článek!