Podívejte se do naší galerie, která vám ukáže, jak vidí svět lidé, kteří trpí barvoslepostí!
Monochromatické vidění: Achromatomalie - snížená schopnost vnímat všechny barvy
<<PŘEDCHOZÍ FOTOGRAFIE | DALŠÍ FOTOGRAFIE >>
Barvoslepost se dělí dle závažnosti a také dle barvy, kterou postižený nevidí. Máme tři základní barvy RGB – red, green, blue. Tedy červenou, zelenou a modrou. V základním rozdělení tedy existují 3 typy barvosleposti a to:
1. Protanopie (postižený nevnímá červenou barvu)
2. Deuteranopie (postižený nevnímá zelenou barvu)
3. Tritanopie (postižený nevnímá modrou barvu)
Tyto formy barvosleposti mohou mít další dvě rozdělení a to dle závažnosti poruchy. První může být úplná barvoslepost. Druhou poté částečná barvoslepost. Název této abnormality se poté změní z koncovky „pie“ na koncovku „anomalie“. Tedy protanomalie, deuteranomalie a tritanomalie. Nejčastěji se potkáme s poruchami vidění červené a zelené barvy. Méně častěji potom s poruchami modrého vidění.
Proč?
Poruchy vidění červené a zelené barvy jsou geneticky přenosné. Což souvisí i s důvodem, proč je postižených více mužů jak žen.
Proč je tedy postižených barvoslepostí více můžu než žen?
Geneticky přenosná barvoslepost červené a zelené barvy je vázána na chromozom X. Přičemž muž má chromozomy X a Y. Proto, pokud jeho rodič je barvoslepý, přejde tato anomálie i na dítě. Narozdíl tomu žena má chromozomy X a X. Proto, aby tato porucha přešla na ženu, museli by touto anomálii trpět oba rodiče. Pokud ho má jen jeden, má žena stále druhý, nepoškozený chromozom X a barvoslepostí tak většinou netrpí. Avšak zůstává přenašečkou.