„K jakýmkoli překážkám účasti dětí na zotavovacích akcích či školách v přírodě by mělo být přistupováno obezřetně a s důkladným rozmyslem tak, aby děti mohly naplňovat své právo na vzdělání,“ uvedlo ministerstvo školství. Podle ministerstva zdravotnictví by naopak novela vedla „k negativnímu průlomu do zásady kolektivní imunity“. Opomíjí také oprávněné zájmy rodičů očkovaných dětí, že jejich děti nebudou vystaveny zvýšenému riziku nákazy nebezpečnými infekcemi, uvedlo ministerstvo.
Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL ale není důvod, proč by se neočkované děti nesměly účastnit škol v přírodě, když se po zbytek školního roku běžně pohybují mezi svými vrstevníky ve škole.
Ministerstvo zdravotnictví se postavilo i proti navrhovanému snížení sankce z 500.000 na 30.000 korun pro mateřské školy, které by přijaly neočkované dítě. Podle úřadu by to neodpovídalo následkům, kterým může být poškození zdraví dítěte, ale i ostatním správním deliktům, u nichž za méně závažné následky hrozí maximální výše pokuty až do výše tří milionů korun.
Senátorka ČSSD a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová snížení sankce obhajovala s tím, že je nepřiměřeně vysoká a pro provozovatele školek by mohla být likvidační.
Podobné úpravy Senát prosazoval loni v létě ve vládní novele zákona o ochraně veřejného zdraví. Sněmovna ale tehdy tyto úpravy odmítla. Senát tehdy navíc požadoval z novely odstranit ustanovení, podle kterého nebude hlukem hudba při venkovních produkcích. Do zákona se přes nesouhlas horní komory dostalo také právo hygieniků vstupovat do soukromých bytů kvůli kontrole zdroje hluku, kterým byly překročeny hygienické předpisy.