Novinářům to řekla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Pneumokok je jednou z příčin vážných zápalů plic a nebezpečných zánětů včetně zánětu mozkových blan.
Loni podle dat Státního zdravotního ústavu počet případů pneumokokových onemocnění klesl meziročně asi o pětinu na 323. Zemřelo 66 pacientů. Nejvíce onemocnění způsobených pneumokoky bylo loni v Praze, v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Více než polovina pacientů byla ve věku nad 65 let.
„Ve vyšším věku se přirozeně imunita trochu snižuje. Bohužel se tak někteří senioři dostanou na hranici, kdy jsou antibiotika schopná bakterii zabít, ale tělo se s tím už nedokáže vyrovnat,“ řekla Roháčová. Mezi další ohrožené skupiny patří osoby s poruchou imunity a děti, které jsou v Česku ale často očkované.
Sněmovna letos rozšířila možnosti hrazeného očkování proti pneumokokovi i pro seniory. Od roku 2015 je proplácený jeden typ očkování, od letošního září i druhá možnost bez nutnosti přeočkování.
Některý z 90 typů pneumokoků má v dýchacích cestách podle Roháčové asi pět až deset procent dospělých a 20 až 40 procent dětí. Jejich imunita si s bakteriemi většinou poradí a ty vymizí nebo je nahradí jiný typ. Rizikovým faktorem pro nákazu je kouření, pobyt v prašném prostředí, ale také chřipka nebo alergie.
Bakterie se podobně jako chřipka šíří vzduchem. Způsobují záněty uší, kloubů, vedlejších dutin, ale i pobřišnice, krve či mozku. Mezi nejzávažnější komplikace patří zápal plic, který ročně postihne až 100.000 lidí, pětina z nich musí být hospitalizovaná a kolem 3000 ročně zemře. Kromě pneumokoků má ale i jiné příčiny.
Podle přednosty Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce Norberta Pauka v pětině případů zápalů plic způsobených pneumokokem zánět přejde do krve. „Nad 65 let dosahuje mortalita (úmrtnost) až 50 procent,“ dodal.
poznámka