WHO: Obezita se nesmí stát normou

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před nebezpečným trendem, kdy se v Evropě nadváha a obezita postupně stává normou.

Podle nejnovější zprávy WHO zaměřené na 53 zemí evropského regionu trpí nadváhou 27 % 13letých a 33 % 11letých dětí. „Naše vnímání toho, co je normální, se posunuje, nadváha je častější než kdy dříve. Nesmíme dopustit, aby tu vyrostla generace, jež bude obezitu vnímat jako novou normu,“ nabádá regionální ředitelka WHO Zsuzsanna Jakabová. Za současným stavem podle ní stojí kombinace nízké až nulové fyzické aktivity s propagováním levného, nekvalitního jídla s vysokým obsahem cukru, tuku a soli. „To je smrtící kombinace,“ varuje.

Francie a Skandinávie příkladem

Největší výskyt obezity u 11letých dětí byl zaznamenán v Řecku, Portugalsku, Irsku a Španělsku, naopak nejméně obézních v této věkové skupině má Nizozemsko a Švýcarsko. Ve 23 ze 36 zemí nemá podle studie dostatek pohybu více než 30 % dětí starších 15 let. Počet dospělých Evropanů s nedostatkem pohybu se výrazně liší podle jednotlivých regionů – zatímco v Řecku do této skupiny spadá 16 % žen a v Estonsku 17 %, na Maltě je to již 71 % žen, a v Srbsku dokonce 76 %.

WHO ve své zprávě vyzdvihla, že některým zemím, konkrétně například Francii a skandinávským státům, se podařilo na epidemii obezity úspěšně zareagovat prostřednictvím řady vládních programů. Patří k nim mimo jiné podpora konzumace ovoce a zeleniny ve školách, zdanění určité skupiny potravin, omezení reklamy na některé produkty či propagace dostatku fyzické aktivity. Díky tomu se v těchto zemích počet obézních obyvatel nezvyšuje tak výrazně jako jinde.

Ohodnoťte tento článek!