14 opatření ministra Hegera ke zlepšení financování zdravotnictví I.

4. 12. 2012 9:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předložil počátkem listopadu vládě návrh 14 opatření ke zlepšení finanční situace systému zdravotního pojištění a ke snížení jeho schodků. Představitelé českého zdravotnictví se k nim vyslovili na stránkách našich novin. Přinášíme vám reakce na první dvě z sady opatření: restriktivní vyhlášku o úhradách péče na příští rok a sbližování sazeb za akutní lůžkovou péči.


Restriktivní vyhláška o úhradách péče pro příští rok

Zdravotní pojišťovny by za péči měly vydat maximálně tolik, kolik vyberou na pojistném, což dle MZ povede ke stabilizaci financí zdravotních pojišťoven i otevření diskuse o udržitelnosti systému, možnostech omezení solidárnosti a nároku na plně hrazenou péči.

MUDr. Milan Kubek prezident České lékařské komory (ČLK)

Česká lékařská komora s návrhem zásadně nesouhlasí:

a) Ministerstvo nezajistilo příjmy pro zdravotnictví: Pojistné placené státem za tzv. státní pojištěnce (děti, důchodci, nezaměstnaní), tedy více než 60 % obyvatel, bude z rozhodnutí vlády i v roce 2013 stagnovat na pouhých 723 Kč měsíčně, čtvrtým rokem ve stejné výši.

Stropy na pojistné umožňují nejbohatším občanům platit nižší pojistné, než kolik by odpovídalo jejich příjmům. Přetrvává zvýhodnění osob samostatně výdělečně činných, které platí pojistné z polovičního vyměřovacího základu. Nebyla zavedena zdravotní daň na tabák a alkohol, jejíž výnos by podpořil zdravotnictví nesoucí na svých bedrech léčbu nemocí způsobených těmito závislostmi. Ministerstvo nedokázalo vyčlenit žádné nadstandardní výkony, které měly být dalším zdrojem peněz pro zdravotnictví.

Bez těchto nadstandardů přitom nemůže vzniknout komerční připojištění.
ČLK proto požaduje podstatné zvýšení plateb pojistného za tzv. státní pojištěnce, zrušení stropu pro maximální vyměřovací základ na pojistné, zvýšení minimálního pojistného pro OSVČ, zavedení tzv. zdravotní daně na tabákové výrobky a na alkohol, zvýšení plateb na zdravotnictví ze státního rozpočtu a z regionálních rozpočtů.

b) Ministerstvo zvýšilo výdaje zdravotnictví: Ministr Heger souhlasil nejenom s opakovaným zvyšováním sazeb DPH, ale dokonce i s jejich sjednocením.

c) Část zdravotní péče nedostanou zdravotnická zařízení zaplacenu: ČLK vyzývá ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby navrhl a prosazoval takovou vyhlášku o úhradách a regulacích spotřeby zdravotních služeb pro rok 2013, která zohlední nárůst režijních nákladů zdravotnických zařízení a bude poskytovatelům zdravotních služeb kompenzovat zvyšování sazeb DPH. ČLK požaduje navýšení úhrad, které zdravotnickým zařízením umožní splnit vládou ČR dané sliby v mzdové oblasti, pro všechny poskytovatele zdravotních služeb požadujeme od všech zdravotních pojišťoven stejné úhrady za identické výkony.

d) Hrozí likvidace všeobecného solidárního zdravotního pojištění, které je dostupné pro všechny obyvatele.

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph. D. prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR

Je to krok nezbytně nutný k zachování finanční stability systému veřejného zdravotního pojištění. To bude důležité zvlášť v případě, že se nepodaří prosadit restrukturalizaci akutní lůžkové péče.

MUDr. Zorjan Jojko předseda Sdružení ambulantních specialistů

Na toto mohu reagovat citací jednoho z usnesení našeho sjezdu, který proběhl 2. listopadu 2012: Sjezd vyzývá MZ, aby v úhradové vyhlášce pro rok 2013 zajistilo přiměřené navýšení úhrad práce zdravotnických zařízení tak, aby nebyla zhoršena kvalita a dostupnost ambulantní zdravotní péče o občany v ČR. Sjezd žádá ministra zdravotnictví, aby i v úhradách ambulantních specialistů bylo zohledněno již realizované i plánované navýšení DPH.

Jiný postup, respektive stagnaci nebo snížení příjmů ambulancí bude sjezd považovat za jednání v rozporu s článkem 2 a 3 Memoranda uzavřeného mezi MZ a Koalicí soukromých lékařů 30. srpna 2011. V době, kdy v systému veřejného zdravotního pojištění chybějí prostředky, sjezd SAS považuje za zbytečné plýtvání investovat tyto peníze do projektů jako je IZIP, AKORD, Akord Max apod.

Sjezd vyzývá ministra zdravotnictví, aby v úhradové vyhlášce nestupňoval regulace na předepsané léky a vyžádanou péči. Pokud bude politická vůle snižovat náklady na léky ze zdravotního pojištění, pak roli nositele důsledků tohoto opatření nelze přenášet na lékaře pod hrozbou finančně likvidačních pokut.

Avizovanému kroku ke stabilizaci financí zdravotních pojišťoven i otevření diskuse o udržitelnosti systému, možnostech omezení solidárnosti a nároku na plně hrazenou péči se nijak nebráníme. Pokud stát vidí, že systém není schopen ufinancovat zdravotní péči ve stávajícím rozsahu, bylo by fér, pokud by to otevřeně dal vědět občanům a přijal i taková opatření, že by část péče byla ze zdravotního pojištění již nehrazená nebo by byla hrazená jen částečně.

Sbližování sazeb za akutní lůžkovou péči

Všechny nemocnice v Česku by měly od všech pojišťoven dostávat stejné peníze, nyní se jejich úhrady liší.

PaedDr. Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR

Vítáme (a nakonec je to i splnění našeho dlouhodobého požadavku), že všechny nemocnice v České republice by měly dostávat za léčbu stejné peníze.

Zorjan Jojko:

Pokud jde o identické výkony, pak není důvod nesouhlasit.

Jaromír Gajdáček:

Sbližování sazeb ano, ale v delším časovém období.

Milan Kubek:

S návrhem urychlit sbližování historických rozdílů v úhradách jednotlivým nemocnicím i od jednotlivých pojišťoven ČLK souhlasí, ale klade otázky: Proč ne urychlené sjednocení těchto sazeb? Náprava nespravedlností v úhradách by měla předcházet zásahům do sítě nemocnic. Při stejných úhradách za stejnou péči by mohl nepotřebná zdravotnická zařízení vyřazovat nezájem pacientů, tedy tržní princip.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?