Zveřejňování smluv na internetu
Zdravotní pojišťovny by musely zveřejnit všechny smlouvy a dodatky s poskytovateli, což by mělo podpořit transparentní hospodaření a smluvní politiku všech pojišťoven.
Ing. Jaromír Gajdáček, Ph. D., prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP)
Svaz zdravotních pojišťoven zveřejňování smluv podporuje, dnes je však ke zveřejnění smlouvy potřeba souhlasu obou smluvních partnerů.
MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů (SAS)
Za celou dobu, po kterou působím v SAS, jsem se ani jednou nesetkal s tím, že by některý soukromý ambulantní specialista byl placen nad rámec úhradové vyhlášky, přičemž v našem segmentu plně funguje seznam výkonů a úhrady jsou pak kráceny přes úhradový vzorec a regulacemi. Zveřejňování smluv, v nichž by byly uvedeny maximálně zálohové platby, respektive z nichž by bylo možné vyčíst maximálně frekvenci výkonů, by tedy bylo k ničemu. Jsem si jistý, že zveřejňování smluv ambulantních specialistů by při současném systému úhrad nepřineslo nic pozitivního.
MUDr. Petr Zajíc, MBA, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Naše smlouvy podle zákona také umisťujeme na webové stránky a v tuto chvíli připravujeme i modul pro zveřejnění veškerých smluv, tedy i nad rámec zákonných povinností. Považujeme to za základní nástroj pro posilování prevence v oblasti ochrany před korupčním jednáním a klientelismem.
Efektivnější přerozdělení peněz mezi pojišťovnami
V příštím roce bude zkušebně spuštěn mechanismus PCG (model budoucích nákladů), od roku 2014 se pak zavede do praxe. Měl by umožnit zohlednění těžce a chronicky nemocných pojištěnců při přerozdělení peněz.
Jaromír Gajdáček:
Svaz zdravotních pojišťoven tento krok podporuje s tím, že už dnes je přerozdělení na úrovni, kdy peníze jdou za pacientem podle věkových hranic. V novém systému se více usměrní tok peněz za chronicky nemocnými pacienty, upozorňujeme však, že nedojde k dramatickým změnám.
PaedDr. Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR
Přerozdělení peněz mezi pojišťovnami podle modelu budoucích nákladů je otevírání prostoru pro korupci. MUDr. Milan Kubek prezident České lékařské komory (ČLK) Jde o jeden z návrhů předkládaných komorou v době akce „Děkujeme, odcházíme“ s cílem mobilizovat přebytečné peníze z účtů resortních pojišťoven. Otázkou však zůstává, proč má být systém zaveden až od roku 2014, když ministerstvo tvrdí, že na jeho přípravě pracuje již od počátku roku 2011.
Optimalizace revizní činnosti pojišťoven
Mělo by dojít ke zřízení kanceláře zdravotních pojišťoven, která by zodpovídala za jednotné revize a sloužila k odvolání proti rozhodnutí revizních lékařů (sledování předepisování léků a rehabilitací, kontrola duplicit…). Mohlo by tak být dosaženo úspory asi 800 milionů korun, u projektů racionální preskripce léků i přes miliardu.
Milan Kubek:
Česká lékařská komora souhlasí, že revizní činnost zdravotních pojišťoven je neuspokojivá, funguje většinou pouze formálně (kontroly vykazování, ne kontroly léčby). ČLK se pozastavuje nad statutem „Kanceláře zdravotních pojišťoven“. Představa, že zřízení dalšího úřadu uspoří peníze, je nerealistická.
Jaromír Gajdáček:
Svaz zdravotních pojišťoven optimalizace revize zásadně podporuje, společné revize přinesou významné úspory a povedou k efektivitě.
Zorjan Jojko:
Je obecně známým a námi mnoho let kritizovaným faktem, že pojišťovny prakticky rezignovaly na cílenou revizní činnost v terénu, tj. u zdravotnických zařízení. Osobně si tedy myslím, že existují-li nějaké volné finance, měly by být použity na zvýšení počtu revizních lékařů a na jejich činnost.
Nevěřím, že vznikem dalšího úřadu je možné něco ušetřit. Velmi se obávám, že nový úřad by naopak peníze spotřebovával.
Čtěte také:
14 opatření ministra Hegera ke zlepšení financování zdravotnictví I.
14 opatření ministra Hegera ke zlepšení financování zdravotnictví II.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.