AČMN chce krizové jednání účastníků dohody s premiérem

16. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví ohrožuje plnění dohody, kterou uzavřel 3. června se zástupci zdravotníků premiér Jiří Paroubek. Tvrdí to Asociace českých a moravských nemocnic a požádala signatáře dohody o krizové jednání. Jeho svolání se již ujala Česká lékařská komora, sdělila kancelář asociace...


PRAHA -

Důvodem k novému jednání je podle asociace postup ministerstva, které porušuje podepsanou dohodu tím, že stále připravuje k vydání vyhlášku snižující úhrady zdravotní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a odborných léčebných ústavech od 1. července 2005.

Nemocnicím vadí pasáž v materiálu ministerstva zdravotnictví o krátkodobých stabilizačních opatřeních ve zdravotnictví, který má dnes projednat vláda.

Nevychází se v něm z úhrad prvního pololetí 2005, jak stanoví dohoda, ale z druhého pololetí 2004 a navíc úhrada následné péče je krácena ze 113 na 108 procent.

Asociace to považuje za dílo těch kruhů na ministerstvu, které jsou propojeny se zdravotními pojišťovnami a nemají zájem na realizaci dohody s předsedou vlády.

Asociace již dříve žádala premiéra, aby neprodleně zasáhl proti připravované vyhlášce. Připomíná, že dohodu podepsal jak premiér, tak ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Pokud by ministerstvo vyhlášku vydalo, „asociacím a sdružením nemocnic by nezbylo, než vzít své podpisy pod dohodou zpět“, stojí ve sdělení. Nemocnice by po snížení úhrad nemohly dodržet nynější objem péče, její kvalitu a dostupnost či neprodlužování čekacích dob na operace, varuje asociace.

Podle dohody premiéra se zástupci pojišťoven, České lékařské komory a nemocnic by měl stát zdravotnictví finančně pomoci. Žádá za to ale šetření například na výdajích za léky a přístroje. Lékařům a dalším zdravotníkům v nemocnicích by pak mimo jiné měly od 1. září vzrůst tarifní platy, a to o osm procent.

Doktoři by si tak přilepšili z 37.000 asi na 40.000 korun. Dohoda počítá s tím, že stát odkoupí část pohledávek pojišťoven po zaniklých státních podnicích za 3,8 miliardy korun. Zvýší také o 2,3 miliardy korun platby za své pojištěnce, tedy důchodce, studenty či nezaměstnané.

Připravovaná vyhláška o snížení úhrad patří podle asociace ke krátkodobým opatřením, která by měla stabilizovat situaci ve zdravotnictví a uspořit. Premiér novinářům řekl, že by kabinet stabilizační opatření mohl po „kosmetických úpravách“ za dva týdny schválit.

Asociace na „rozpor“ mezi dohodou a vyhláškou před týdnem upozornila dopisem ministryni zdravotnictví. Na premiéra se obrátila 14. června.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?