„Během týdne končícího 4. říjnem se neobjevil žádný potvrzený případ eboly,“ uvedla WHO. Je to vůbec poprvé od okamžiku, kdy v březnu 2014 organizace uznala, že v západní Africe vypukla epidemie této nemoci způsobující krvácivou horečku.
WHO dnes ale zároveň varovala před předčasnými oslavami. V Guineji prý stále existuje „značné riziko“ dalšího šíření. Naopak Sierra Leone je prý na dobré cestě k tomu, aby WHO mohla za tři týdny oficiálně prohlásit konec epidemie v zemi. Libérie se nemoci zbavila už na počátku září.
Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a Španělsku.
Ebolou se v západní Africe nakazilo celkem přes 26.500 lidí, 11.300 z nich nemoci podlehlo. Kromě obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu také místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky.
Možnostmi pomoci ebolou postiženým zemím se budou v pátek zabývat na své schůzce v Berlíně ministři zdravotnictví skupiny vyspělých států G7.