PRAHA - Objemem obchodů 5,9 miliardy korun zaujaly páté místo, ze kterého odsunuly Erste Bank.
Na nováčka nestačily ani Unipetrol a České radiokomunikace, podniky s dlouholetou burzovní historií.
Obchodní výsledky Zentivy příznivě hodnotili i obchodníci s cennými papíry. „Dosavadní likvidita Zentivy na českém kapitálovém trhu mírně převyšuje naše očekávání,“ uvedl analytik Petr Kalina z PPF Asset Management. „Celkem čile se s ní obchoduje,“ prohlásil Miroslav Gajdoš z Böhm & partner.
Růst podle analytiků způsobila zejména cíleně stanovaná nižší zaváděcí cena. Zahájení obchodů ještě předcházel úpis akcií pro velké investory jen za 485 Kč.
„U Zentivy se jedná o přístup, kdy je cena mírně diskontovaná, aby bylo v prvních měsících obchodování dosaženo růstu, což se zde plně podařilo,“ vysvětlil Jiří Tuvora z Leader Investments.
Pokud se něco obchodníkům na Zentivě nelíbí, tak je to kvalita informování, kterou mají za průměrnou až podprůměrnou. „Problém informační otevřenosti u Zentivy přetrvává, především mlžení okolo případné akviziční politiky,“ uvedl Tuvora. „V
současnosti ji hodnotím známkou 3-,“ využil školní stupnici Vladimír Bukovan ze společnosti Capital Partners.
Zentiva vstoupila na burzu primárním úpisem akcií mezi investory jako první tuzemská společnost v historii. Snížila tím zadlužení, dozvěděla se tržní hodnotu a připravila prostor na další expanzi.
Z přínosů to ale nebylo všechno. „Zentiva získala potřebné finanční prostředky, a v neposlední řadě také zvýšila svou důvěryhodnost,“ podotkl Gajdoš.
Zentiva dle makléřů prokázala, že i zdejší burza může stejně jako ve vyspělých i Česku podobných zemích sloužit jako prostředek na získání kapitálu k podnikání.
ČTK