Akutní lůžka v nemocnici v Mariánských Lázních zřejmě končí

7. 12. 2012 8:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Akutní lůžka v nemocnici v Mariánských Lázních se zřejmě definitivě ruší. Lázeňskému městu zůstanou podle návrhu pojišťoven jen ošetřovatelská lůžka. I když jednání ještě neskončila, podle jednatele nemocnice Antonína Stroleného jsou šance na zvrácení návrhu pojišťoven minimální nebo žádné.


Nemocnice má 127 lůžek, z toho 87 akutních, urologických a chirurgických. Všechna akutní lůžka by se měla převést na ošetřovatelská. Zachovat by se měly všechny ambulance. Částečně to bude znamenat i propouštění.

Starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král (ODS) novinářům řekl, že péče byla omezena na základě rozhodnutí VZP. „Ještě v květnu jsme byli ujišťováni, že se nás omezení akutních lůžek netýká, a najednou je vše jinak. Stanovisko VZP jsme se dozvěděli minulý týden,“ řekl Král. Dopisem ještě požádal ředitelku VZP, aby stanovisko změnila.

VZP se jednání neúčastnila

Zástupci VZP, ačkoli byli zváni, se z včerejšího jednání, na které měla přístup i veřejnost, omluvili. Ve svém stanovisku, které ve středu poslala VZP městu, vedoucí oddělení rozvoje a řízení externích partnerů Victor Lavička píše, že „jednání byla vedena ve shodě a VZP je připravena na základě konsensu, který na těchto jednáních vznikl, nasmlouvat dohodnutou péči v jednotlivých odbornostech. VZP deklarovala, že ji vždy záleží na zachování dostupné, komplexní a kvalitní péče pro své klienty.“

Hlavním důvodem, proč pojišťovny v Mariánských Lázních odmítly zachování urologie, na kterou je navázaná i chirurgie a interna, bylo zamítavé stanovisko České urologické společnosti. „Důvodem bylo to, že některé operace u nás neděláme a nikdy jsme ani nedělali,“ doplnil jednatel nemocnice Strolený.

Diktát VZP?

Město před pěti lety prodalo většinový podíl v nemocnici soukromé firmě. Vlastníci většinového podílu se vyměnili. Pokud by podle Krále město nemocnici neprodalo, bylo by ve stejné situaci už dávno. Přístup VZP ale je podle Krále nepřijatelný.

„Je to diktát. Oni nevidí ty osudy v těch postižených místech. Jde o to někde něco seškrtat, ušetři někde půl miliardy, aby se mohly miliardy ztratit někde jinde. Nemocnice, které byly schopny fungovat, a mariánskolázeňská taková byla, protože fungovala bez dotací, si rušení nezaslouží,“ dodal Král.

Nemocnice má nyní asi 140 zaměstnanců. Propouštění by se mělo týkat zřejmě 36 lidí. Najít uplatnění by mohli v nemocnici v Chebu nebo Karlových Varech.

Nemocnice Cheb, jež je součástí Karlovarské krajské nemocnice a.s., převezme většinu péče, kterou dosud poskytovala nemocnice v Mariánských Lázních. Podle výkonného ředitele chebské nemocnice Milana Burši se o rušení akutních lůžek dozvěděla až minulý týden. „Pro nás je to také nová situace. Ale jsme schopni zabezpečit péči o pacienty z Mariánských Lázní,“ řekl Burša novinářům.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?