Alkohol prodávaný v Austrálii ponese varovné označení

13. 7. 2011 8:02
přidejte názor
Autor: Redakce
Australští výrobci alkoholu zahájili dobrovolnou kampaň za označování svých produktů varováním, jež má odradit od konzumace mládež a těhotné ženy. Etikety s nápisy ponese podle organizace DrinkWise 80 procent prodávaného piva, vína a tvrdého alkoholu.


DrinkWise založili přes šesti lety sami výrobci alkoholických nápojů s cílem změnit představy o Australanech jako o lidech holdujících ve velkém alkoholu. Podle této organizace začínají s pitím v průměru v 15,5 letech.

Nejméně jednou za měsíc se v opilství ohrožuje víc než čtvrtina občanů ve věku od 14 do 19 let.

V obchodech se už začaly objevovat sklenice s nápisy Děti a alkohol nejdou k sobě, V těhotenství je bezpečnější nepít alkohol a Ohrožuje vaše pití vás nebo ostatní? Účast na kampani je zatím dobrovolná, avšak vláda chce podobně jako vlády 14 jiných zemí ještě letos zavést toto označování jako povinné.

Historie holdování alkoholu se v Austrálii datuje od roku 1788, kdy k jejím břehům dorazili první osadníci - britští odsouzenci se svými dozorci. Šťastný konec osmiměsíční plavby pořádně zapili.

Pijácké výkony se v zemi cení. Bývalý premiér Robert Hawke se například zapsal do Guinnessovy knihy rekordů vypitím 1,4 litru piva za 11 vteřin. Někdejší kriketová legenda David Boon zase za letu ze Sydney do Londýna v roce 1989 zkonzumoval 59 piv.

Velké pijácké mejdany se v Austrálii běžně pořádají po ukončení střední školy a při oslavách 18. narozenin, což je legální věk pro konzumaci alkoholu. Akce často končí bitkami, ale také jízdami autem a sexem.

Ian Hickie z centra pro výzkum mozku řekl, že alkohol narušuje činnost mozku, jehož vývoj je v období mezi 12 a 20 lety na vrcholu. „Naše mládež se ale domnívá, že je (proti tomuto poškození) imunní. Je smutné, že protialkoholní kampaň u nás vede policie. Potřebujeme širší diskusi,“ řekl.

Z vládních statistik vyplývá, že počet lidí holdujících nadměrně alkoholu, stoupá. V roce 1995 tvořili 8,2 procenta populace, před šesti lety 13,4 procenta. Nejvíc pijáků přibývá mezi ženami.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?