PRAHA - Alkohol se v nemocnicích nesmí prodávat podle zákona o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Přesto se v řadě nemocnic nabízí v potravinářských obchodech, které jsou tam v nájmu.
A tak zatímco ve Fakultní Thomayerově nemocnici při pokusu nájemce prodávat likéry vedení tvrdě zakročilo, ve Všeobecné fakultní nemocnici či ve Fakultní nemocnici Motol se to nedaří a alkohol v nabídce obchodu zůstává.
Od pátku je z rozhodnutí ředitelky Marie Alušíkové stažen alkohol z prodeje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
V této nemocnici lékař v pondělí těžce zranil dvouletou holčičku. Dechovou zkouškou mu po havárii bylo naměřeno 3,28 promile. Lékař si prý kupoval alkohol i v nemocniční prodejně.
Podle právníků ministerstva je otázka právní, zda obchod v pronajatých prostorách zdravotnického zařízení zákon porušuje či nikoli. Zákon hovoří o prostorách zdravotnického zařízení, tento pojem však není definován.
Mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Mach řekl, že v jejich areálu se neprodává ani pivo. V pracovním řádu je uvedeno, že se na pracovišti nesmí pít alkohol a že se každý musí podrobit dechové zkoušce.
„U nás se problémy s alkoholem nevyskytovaly. Stížnosti pacientů na opilý personál jsme neměli,“ uvedl Mach.
Náměstek ředitele Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza řekl, že dělají dechové zkoušky na alkohol běžně u řidičů a ostrahy. U ostatních zaměstnanců jen tehdy, když je podezření, že pili.
„Mezi pacienty protialkoholníléčebny u Apolináře je vícelékařů, než by odpovídalo jejichzastoupení v populaci,“říká prof. Jiří Raboch. |
„Během let se pití potvrdilo u několika hlídačů, řešili jsme to nekompromisně rozvázáním pracovního poměru,“ řekl Bříza.
Podle předsedy České psychiatrické společnosti a přednosty psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesora Jiřího Rabocha je mezi pacienty protialkoholní léčebny u Apolináře procentuálně více lékařů, než by odpovídalo jejich zastoupení v populaci.
„To neznamená, že lékaři jsou alkoholici. Ale je to odpovědná profese, ve které je hodně stresových situací,“ řekl.
Nešpor: roli hraje i nízká cena alkoholu v ČR
Podle primáře oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karla Nešpora hraje vedle stresu roli snadná dostupnost alkoholu. Ta má spolu s nízkou cenou vliv zcela zásadní.
„Žijeme v zemi, která snad jako jediná na světě má dražší balenou vodu než pivo. To je anomálie, která nemůže nepoškodit velkou část populace,“ řekl Nešpor.
Upřesnil, že na Slovensku a v Maďarsku je pivo dvakrát dražší než v ČR, v Polsku třikrát, ve Velké Británii pětkrát a v Norsku dokonce patnáctkrát dražší.
Podle Nešpora si politici nepočínají tržně, když do ceny piva nezapočítají škody, které alkoholismus působí.
„Zisky si odvážejí nadnárodní koncerny a nám tu nechávají alkoholické demence, děti narozené alkoholičkám, násilnou trestnou kriminalitu pod vlivem alkoholu, sníženou produktivitu práce a vyšší nemocnost,“ shrnul.
ČTK