Alkohol v mládí je cestou k závislosti

20. 7. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lidé, kteří začnou s konzumací alkoholu před dosažením čtrnácti let věku, se častěji stávají alkoholiky než ti, kteří začnou pít až po jednadvacátém roce života. Kromě toho si také rychleji vytvářejí závislost na alkoholu a hůře se jí zbavují, uvádí nová studie...


„Neznamená to, že lidé nedokážou nad alkoholem zvítězit, ale čelí celoživotnímu riziku, především pokud si na něm vytvoří závislost už v mládí,“ tvrdí vedoucí autor studie, doktor Ralph W. Hingson z centra pro prevenci závislosti na alkoholu na univerzitě v Bostonu.

Existuje čím dál víc důkazů, že lidé, kteří konzumují alkohol od útlého věku, mají větší pravděpodobnost vytvořit si závislost, tvrdí Hingson v červencovém vydání časopisu Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.

Závislými do deseti let

Aby vědci zjistili, zda se závislost na alkoholu může vytvořit už v raném věku, analyzovali výsledky průzkumu provedeného mezi 43 093 dospělými, který provedl Národní úřad zabývající se zneužíváním alkoholu a alkoholismem (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) v letech 2001 až 2002.

Vědci zjistili, že 47 procent lidí, kteří začali pít ještě před dosažením 14 let, splnilo kritéria závislosti na alkoholu během 10 let, ve srovnání se 4 procenty těch, kteří začali pít ve věku 21 let.

27 procent mužů a žen, kteří začali pít ještě před dosažením 14 let, bylo do svých 25 let závislí na alkoholu, ve srovnání se 4 procenty těch, kteří začali pít ve 21 letech.

Vědci zahrnuli do svého průzkumu vliv různých faktorů, které by mohly souviset s užíváním alkoholu v ranném věku a s vytvořením závislosti na alkoholu, například asociální chování v dětství, rodinnou historii alkoholismu, deprese a úroveň dosaženého vzdělání.

Prevence

I po zohlednění těchto faktorů měli lidé, kteří začali s pitím v útlém věku, 2,6krát vyšší pravděpodobnost vytvořit si závislost na alkoholu trvající déle než rok a téměř třikrát vyšší pravděpodobnost mít 6 až 7 symptomů závislosti na alkoholu oproti 3 až 5 symptomům.

Doktor Hingson a jeho tým upozorňuje na nebezpečí konzumace alkoholu v ranném věku.

Posunutí věkové hranice na 21 let by podle něj mohlo pomoci snížit počet lidí závislých na alkoholu.

„Domníváme se, že je velice důležité, aby se doktoři pravidelně ptali adolescentů na jejich zkušenosti s alkoholem,“ prohlásil Hingson. „Existují způsoby, jak těmto problémům včas zabránit.“

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?